Can Ataklı'ya hapis cezası

Can Ataklı'ya hapis cezası

6 Temmuz 2022 Çarşamba  |   Günlük

Korkusuz Gazetesi Yazarı Can Ataklı hakkında televizyon programında söyledikleri nedeniyle açılan davada "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlamasıyla 11 ay 7 gün hapis cezası verildi. 

Ataklı’nın bir televizyon programında söyledikleri nedeniyle ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçlamasıyla yargılandığı davada karar verildi. 

Sözcü'den Fırat Fıstık'ın haberine göre; Ataklı, EBA TV'de bir görüntüyü eleştirerek “Bu birinci sınıflar için başlamış. Öğretmen de türbanlı. Bunu yapmaları bence yanlış. Şu an türbanlı öğretmen var mı var. Ama milyonlarca öğrenciye rol model olarak türbanlı öğretmeni vermek bence yanlış” demişti. 9 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapsi istenen Ataklı hakkında KADEM şikayetçi olmuş ve dava açılmıştı. 

İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Ataklı katılmadı. Ataklı’nın avukatı Bilgütay Hakkı Durna yaptığı savunmada, “Suçun unsuru oluşmamıştır. Doğrudan Milli Eğitim Bakanına dönük eleştiri, hükümete iktidara yönelik eleştiriler var. Konuşmasında ‘Bence doğru, bence yanlış’ gibi ifadeleri var. Dolayısıyla aşağılama da içermiyor. Eleştiri mahiyetinde nitelendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. 

İfadelerin ardından Ataklı hakkında 11 ay 7 gün hapis cezası verildi. Ceza ertelenmezken verilen hapis cezası para cezasına çevrildi.

(Medyaradar)