'Büyük Rusya'ya dair 8 bilgi

'Büyük Rusya'ya dair 8 bilgi

23 Temmuz 2022 Cumartesi  |   Günlük

Rusya, dünyada yüzölçümü en büyük ülke. 11 farklı saat dilimi bulunan Rusya'nın yüzölçümü Plüton gezegeninden bile daha büyük. İşte Rusya'nın coğrafi büyüklüğünü gözler önüne seren sekiz ilginç bilgi:  

1. Rusya'da 11 saat dilimi bulunur yani ülkenin bir ucundan diğerine yılbaşını 11 kere kutlamak mümkün. Devlet Başkanı Vladimir Putin Kamçatka'da gece yarısı yılbaşı konuşması yaparsa Kaliningrad'daki bir Rus bu konuşmayı yılbaşından 9 saat önce canlı izleyebilir. 

2. Rus Kazaklarının 16. yüzyılda Ural Dağları'nın ötesini fethettiği günden beri Rusya dünyanın en büyük ülkesi. Uralların ötesindeki toprakları Rusya'nın yüzölçümünün yüzde 77'sini meydana getirir. 

3. Rusya aslında harita üzerinde göründüğünden yüzde 53 daha küçüktür. Yanılsamanın sebebi yerkürenin Merkator projeksiyonu ile harita üzerinde düzleştirilmesinden kaynaklanır. 

4. Rusya dünyada en çok komşuya sahip ülkedir. Rusya'nın okyanus komşusu ABD dahil olmak üzere 18 ülke ile sınırı vardır. 

5. Transsibirya demiryolu ile Moskova'dan Vladivostok'a ulaşmak 6 gün sürer. Yolun uzunluğu 10 bin kilometreye yakındır. 

6. Rusya'nın yüzölçümü 17 milyon 125 bin 191 kilometrekaredir, bir başka deyişle Rusya kapladığı alan bakımından Türkiye'nin 21 katıdır. 

7. Rusya içine 5 Hindistan ya da 26 Fransa ya da 47 Almanya ya da 70 İngiltere sığdırabilir. Rusya'nın yüzölçümü küçük gezegen Plüton'dan fazladır. 

8. Rusya toprakları dünyanın kara yüzölçümünün yüzde 10,995'ine karşılık gelir. Bir başka deyişle dünyadaki her 100 metrekare toprağın 11'i Rusyalılara aittir.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya