Bütün aşklar tatlı başlar

Bütün aşklar tatlı başlar

13 Kasım 2022 Pazar  |   Günlük

“Aşk kelimesi Farsça bir kelime olan ‘Aşeka’dan geliyormuş. Aşekanın anlamı ise sarmaşık demek. Sarmaşıkların hoş görünümlü yaprakları arasında, göze çarpmayacak küçüklükte gizemli çiçekleri zehirli meyveleri barındırdığından olsa gerek bir başka adları da 'ağaç boğan, ağaç öldüren'… İlginçtir ki, ağaç, yeni tanıştığı sarmaşığa neşe içinde “Merhaba” derken, gövdesini usulca sarıp sarmalayan bu yabancıyı hem suyuna hem besinine ortak ediyor.”

Yasemin Özben Gece Kitaplığı'ndan çıkan son kitabı “Sarmaşık Aşk”ın ön sözüne böyle başlıyor. 

Sonra?

“Bir zaman sonra hayat kaynaklarına set çekilmiş ağaç hem kendini hem de sarmaşığı beslemekte zorlanmaya başlayınca, gövdesi yorgun düşüyor. Özsu dallarına ulaşamayınca gücü tükenerek yavaş yavaş kurumaya başlıyor. Yüreğinin çığlıklarını duyuramaz halde içten içe sessizce ölüyor.” 

Özben ağaç-sarmaşık ilişkisini kadın-erkek ilişkisine benzettiği için kitabına “Sarmaşık Aşk” adını koymuş. Başlıkta yapılan kelime oyunuyla “s” ve “k” harfleri iç içe geçmiş; yani sarmaşık aşk aynı zamanda karmaşık aşk.

Gazeteci Cenk Başlamış kitabında arka kapağında şunları yazıyor:

"Kimi gerçekten severek evlenmiş, kimi aile baskısından kurtulmak için, kimi de yuvasını kurmak için. İsimler farklı, yaşananlar ve üzücü son hep aynı. Kitapta gerçek öyküsüne yer verilen Frida’nın dediği gibi, 'Sürpriz yumurtadan hepsine dışı çikolata içi kaktüs gibi dikenli bir oyuncak çıkmış.'

Tamamı mutsuz sonla biten evliliklerin hikâyelerini okurken ister istemez mağdurlarla empati kuruyor, onlar için üzülüyor, onlar adına öfkeleniyorsunuz. Fakat kitabı ustalıkla kurgulayan Yasemin Özben’in girişte yazdığı, “Seçim yapmadan önce kadın da erkekte kendini iyi tanımış olsa…” tespitini hatalar listesinin herhalde en başına yazmak gerekiyor. İkinci sıraya ise kitaptaki bütün mutsuz evliliklerin ortak paydası olan karşısındakini değiştirebileceği yanılsamasını.

Özben, çevremizde neredeyse her gün duyduğumuz ama perde arkasını hemen hemen hiç bilmediğimiz bir dünyaya düşündürücü pencereler açmış."