Bunlar nasıl tümce arkadaş!

Bunlar nasıl tümce arkadaş!

26 Ekim 2020 Pazartesi  |   Serbest Kürsü

Nurettin İğci

"Oğlunun tabutunu öperek, evladına veda etti." 

Çocuğu şehit düşen babaya ilişkin haberde, böyle denilmekte. Önce iki kişi var sanıyorum ama dinlemeye devam ettiğimde anlıyorum ki ölen sayısı bir. Aynı kişiden hem 'oğul' hem de 'evlat' diye söz ediliyor; altı sözcük ile birer virgül ve noktadan oluşan tümcede. 

Bu söylenen, kulaklarım arasında tur atmaya devam ederken; bir yandan da eski günlere götürüyor bendenizi... Bir haber yazdığınızda, önce şefinize beğendirmek durumundaydınız. O 'olmuş' diyene dek, bir daha bir daha yazardınız da yazardınız. Ardından redaksiyon servisi ile yazı işlerinde elden geçerdi, kaleme aldığınız. Devamında çoğu şair, yazar gibi edebiyatla haşır neşir düzeltmenlerin önüne gittikten sonra okurun ilgisine sunulurdu. 

Nicedir bu uygulama olmadığından, girişteki gibi örneklerin sayısı giderek artıyor; ne yazık ki. İşte kulaklarıma bazen kahkaha attıran, bazen de onlara "Ayy inanmıyorum!" dedirten örneklerden birkaçı... 

"Yasanın kanunlaşması bekleniyor." (Yasanın, anlamdaşı kanuna dönüşmesini beklemek de neyin nesi!) 

"İster öl, ister geber." (Bir televizyon dizisinde, kızgın babanın oğluna haykırdığı tümceden dolayı; yazan kişiyi, 'Yılın Senaristi' seçtim gitti.) 

"İlk tanıştığımızda anlamıştım bunu." (Kutluyorum kıvır kıvır saçlı şarkıcımızı. Onun yerinde olsam, ben ikinci, hatta üçüncü tanışmamızda bile anlayamazdım.)  

"Şiddetli bir şekilde yemek yediler." (Magazin programını hazırlayanlar; bu başlığı attıkları haberde, şiddetin derecesini belirtmeyerek, beni merak denizin ortasında filikasız bıraktı. O yüzden; tarafımdan kınanmayı, fazlasıyla hak ettiler.) 

"Korkunç güzel bir adam." (Bir sunucunun ağzından çıkan bu laf, anlamını çözemediklerim listesindeki yerini alıverdi.) 

"Pantolonlarının cebine, ellerini soktu." (Bu da bir diziden. Eller niye tek cebe sokuluyor acaba? Senaryoyu kaleme alan, 'İki ayak bir pabuca sığıyor da eller neden tek cebe girmesin!' demiş olabilir mi?)