Bu topraklarda 'solcu' kalmadı

Bu topraklarda 'solcu' kalmadı

5 Haziran 2020 Cuma  |   Mentor

Mentor

Okuduğum zaman kulaklarıma inanamadığım bir şaklabanlıktı... Güya sol, aslında sonuna kadar sağcı, ulusalcı bir kafa Oscar Wilde'ı tanımayan AKP Milletvekili'ni kendince komik duruma düşürüyordu. Aslında komik duruma düşen kendisiydi ama kafası o kadar kendi ile meşguldü ki farkında bile değildi.

Muhalefet olarak karşısında bu kafa olunca AKP'ye kalan tek şey var; o da sürekli iktidar olmak. 

Milletvekili demek milletin vekili, temsilcisi demek, Oscar Wilde'ı tanımak bilmek halk olmanın bir parçası değil. Halkı temsil etmek için de Oscar Wilde'ı bilmek değil, onun içinden gelip, onun parçası olmak gerekiyor.

Bu kafa biz Oscar Wilde'ı da biliriz, Shakespeare de biliriz, akıllıyız, Şanzelize'de kahve içeriz, siz bunları bilmezsiniz, o yüzden bizim sizi yönetmemiz gerekir diye düşünen seçim günü seçmene "beynini" sandığa götürmesini tavsiye eden elitist kafa!

Kafa bu olunca elbette "fraklılar bayram kutladı, çarıklılar seyretti" ne kadar sağ olursa olsun bu kafanın solunda kalıyor.

Sol demişken biraz ondan da bahsetmek gerekir çünkü insanlar sol deyince "silah, örgüt, ölüm, kan, savaş" anlıyor, aslında bir ölçüde de haklılar çünkü gerek dünya solu gerekse ülke solu çok uzun yıllardır "savaş ve öl" politikası dışında çözüm üretemedi.

Oysa kapitalizm yükselen muhalefet karşısında sürekli kendini geliştirdi, tavizler verdi  ama sol hala 1900 yılındaki argümanlarla günümüzü yakalamaya çalışıyor.

Bir de "sol" deyince insanlarımızdaki yanlış anlamaya dair bir iki sözcük etmek lazım... Solun sandığınız gibi silahla, çatışmayla ilgisi yoktur. Evet bazı hatalar sizin onun öyle anlamanıza neden olmuş olabilir ama sol en başta "öteki için kendinden vazgeçebilme" fedakarlığıdır, paylaşmaktır, dayanışmadır, sevgidir, dostluktur, demokrasidir, saygıdır, kimseyi öteki görmemektedir, farklılıkları yok sayıp her şeyin temeline insan mutluluğunu koymaktır.

Okuyunca şaşırdınız değil mi, öyle olduğunu düşünmüyordunuz. Sonra dediniz ki, "Bunlar güzel şeyler ama bizim ülkemizde yok. Evet yok çünkü bu topraklarda bir tane bile solcu kalmadı.

Onlar bundan 40 yıl önce sürek avlarına kurban gittiler, görüldükleri yerlerde vuruldular, soyları tükendi.

Ülkemizde bir tane bile "solcu" kalmadı.

Biz o gün onların soyunu tüketen sürek avına sustuk, belki de bu yüzden  sonsuza kadar "sol" olmadan yaşamaya lanetlendik...

Not: Bu yazı Medya Günlüğü'nde daha önce yayınlanmıştır.