'Bu para politikasıyla olanaksız'

'Bu para politikasıyla olanaksız'

18 Aralık 2021 Cumartesi  |   Günlük

Fuad Safarov, Moskova

Rus ekonomi uzmanı Dmitriy Polevoy, Türkiye Merkez Bankasının faiz kararını ve Türk lirasının hızla değer kaybetmesini yorumlarken, izlenen para politikasıyla kısır döngünün kırılamayacağını öne sürdü. 

Business FM radyosuna konuşan Loko Invest şirketinin yatırım masasının sorumlusu Polevoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geleneksel iktisat teorisinin kurallarına aykırı davrandığını söyledi. 

Türkiye'deki son gelişmeleri analiz eden Rus uzman, "Yükselen enflasyon ile yükselen yatırım beklentileri arasında standart bir bağlantı var. Türk şirketlerinden ve vatandaşlardan döviz, altın ve diğer yabancı varlıklara artan talep de söz konusu. Zira bu da enflasyonu tekrar yukarı itiyor" dedi. 

Rus uzman, "Lira cinsinden kredi talebi artıyor, bu kısır döngü, deneyimlerin gösterdiği gibi ancak sorumlu para politikası ile kırılabilir. Türkiye Cumhurbaşkanı'nın politikasıyla bunu yapmak mümkün değil. Bu görüşe bağlı kalan hükümet üyeleri ve Merkez Bankası yöneticileri de zaten görevlerini kaybetti" diye konuştu.

Rus turistler memnun

Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri sadece uzmanlar değil, Rus turistler de yakından izliyor. NSN Ajansında yer alan haberde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinden Tuğrul İsmail'in, "Doları olan kazanıyor. Şu anda her şey çok ucuz. Turistler için cennet sezonu" sözleri manşetten verildi.

TürkRus.Com sitesinde yer alan habere göre de, Türkiye'nin kur krizi Rusya'da gündem maddesi oldu. Turizmciler liranın yabancı para birimleri karşısında sürekli değer kaybetmesinin Rus tatilcileri ne yönde etkileyeceğini anlattı. Antalya'da yaşayan tur acentesi Mariya Şeker, orta halli Rus turistlerin bile şu günlerde Türkiye'de kendilerini zengin hissedebileceğini söyledi. 

1 Türk lirasının 4,7 ruble ettiğine dikkat çeken turizmci, turistlerin tatilde Moskova'nın yarı fiyatına yiyip içebileceğini, kıyafet alışverişi yapabileceğini dile getiriyor. Şeker, Türkiye'de fiyatların her gün arttığını, ancak yabancı para birimlerindeki değer artışının bu fiyat artışından fazla olduğunu belirtti. 

Rus haber ajanlarına konuşan Antalyalı bir otelci de bu yıl iç turizmin azalmasını beklediklerini, söz konusu kaybı yabancı turistlerle telafi etmeyi planladıklarını söyledi. 
 

Etiketler:  Ekonomi Rusya