Bruce Willis, 1 haber 2 bakış

Bruce Willis, 1 haber 2 bakış

23 Aralık 2014 Salı  |   iyi

Son günlerde gündemde Rusya'daki derin ekonomik kriz var. Önce CNN Türk'ün sayfasında çıkan bir haberi okuyalım:

"Rusya ilk kez banka kurtardı...Rusya Merkez Bankası, iflasını önlemek amacıyla orta büyüklükte bir banka olan Trust Bank'a 30 milyar rubleye (530 milyon dolar) kadar yardım sağlayacağını açıkladı. Merkez bankası mevcut ruble krizi çerçevesinde ilk kez bu türden bir destek sağlayacak."

Şimdi TürkRus.Com sitesinde aynı haberin nasıl verildiğine bakalım:

"Bruce Willis tarzı bankacılığın sonu... "Eğer bana para lazımsa, sadece gidip alırım!" Genelde güven ve istikrarın önemsendiği bankacılık sektöründe,  Hollywood'un "sert adamı" Bruce Willis'i reklam yüzü yaparak bu sloganla "farklı felsefesini" ortaya koyan Rus bankası Trust (İngilizcede "güven" demek) , devletin son anda attığı can simidi ile dün "tamamen batmaktan" kurtarıldı... Sahipleri, "Ne yaparsanız yapın" diyerek bankanın anahtarını Merkez Bankası'na teslim etmek zorunda kaldı... Böylece kriz döneminde ilk "banka kurtarma operasyonu" yapılmış oldu."

Aslında haber aynı fakat TürkRus.Com'da CNN Türk'te olmayan çok ilginç bir nokta var: Batan bankanın geçmiş reklamlarında ünlü ABD'li sinema oyuncusu B. Willis'i kullanmış olması.

Peki, fark nereden geliyor, CNN Türk'teki haberde neden bu konu yok?

Aslında CNN Türk'ü eleştirmek zor, belli ki haberi bir yabancı ajanstan almışlar. O ajans da büyük olasılık Willis detayını bilmediği için haberde yer vermemiş.

Peki, diğer haberde bu nokta nasıl yakalanmış?

Çünkü TürkRus.Com, Rusya'da yayın yapan bir Türk haber sitesi, yani gelişmeleri yabancı ajanslardan değil bizzat içinden izliyor.

Bu fark aynı zamanda Türk medyasının son yıllarda terketmeye başladığı "dış muhabir" uygulamasından da kaynaklanıyor. Eskiden pek çok gazetenin yurtdışında kendi muhabiri vardı. Bu da, o yayın kuruluşunun yabancı ajanslardan gelen haberlere mahkum olmaması anlamına geliyordu. Ancak, internetin yayılmasının da etkisiyle medya kuruluşları zaten "gereksiz masraf kapısı" gördükleri dış muhabir uygulamasına son vermeye başladı. Örneğin, bir zamanlar neredeyse 20 başkentte bürosu, muhabiri olan Milliyet'in günümüzdeki dış muhabir sayısı 1-2'ye kadar indi.

Doğru, yurtdışında büro açmak gerçekten pahalı bir uygulama ama eğer amaç gazetecili yapmak ve diğerlerinden farkınızı ortaya koymaksa bunu göze almanız gerekiyor...

 

23.12.2014