Boş kaleye gol atamamak

Boş kaleye gol atamamak

9 Eylül 2021 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Cumhur Deliceırmak, Girne

Allah akıl izan versin. 

Kime, kimlere mi? KKTC’de siyaset eyleyen partilere, parti başkanlarına, milletvekillerine, parti yöneticilerine. 

Anastasiades 1960 yılından bu yana Rumların müzakere süreci içinde yaptıkları en büyük yanlışı yapmış, kendi kafalarına kurşun sıkmış ve bizimkiler de ortaya çıkan durumun ne olduğunu anlamak bir yana anlamaya çalışmamışlar bile. 

Karambole söylenen sözü boş kaleye yuvarlayarak sonuç almak varken. 

Kime söylüyorum ama. 

Ne söylendiğinden ve söylenenden hareketle bütün dünya siyasi kamuoyunu yanımıza alma fırsatı altın tepside sunulmuşken, bizimkiler boş gezenin boş kalfası gibi, dipsiz kuyulardan kalburla su çekip, çektikleri suyu köfünle mutfağa taşıyıp havanda su dövmekle iştigal ediyorlar. 

Girye Anastasiades, "1960 rejimine, anayasasına davet ediyorum Türkleri" mi demiş? 

Sadece demiş olmasının Rum tarafında yarattığı fırtınadan da uyanamamış bizimkiler. 

Kabul ediyoruz ve geliyoruz denseydi ne mi olurdu?

"Kıbrıs Sorunu" diye incir ipi gibi uzatılan ve çözülmesi değil çözülmemesi için, Türk tarafı müzakere masasında kalsın, nasıl olmasa devlet biziz, böyle sürüp gitsin zihniyeti ile uzattıkları müzakere/müsamere süreci kaçınılmaz olarak son aşamasına gelirdi. Anastasiades’in zemin kazanmak için karambole ettiği söz, onun üstünde oturduğu, tepe tepe oturduğu Kıbrıs Cumhuriyeti 1960 zeminini altından kaydıracak ve 58 yıllık "Türkler Kıbrıs Cumhuriyeti’nden kaçtılar" yalanı, Kıbrıs Türklerini Kıbrıs Cumhuriyeti devletinden, Rumlar hem de zora dayanarak tehdit ve şantaj ile attılar gerçeği tartışılmaz bir biçimde ortaya çıkarmak için eşsiz bir fırsat yaratırdı. 

Nasıl mı?

Ersin Tatar VETO hakkına sahip Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Muavini olurdu ve Kıbrıs Rumları Tatar’ın onaylamayacağı herhangi bir yasayı meclisten geçirerek yasalaştıramayacakları gerçeği ile burun buruna geleceklerinden dolayı kabul edemezlerdi. 

Nasıl mı?

Düşünün ki AB üyesi olmuş Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Savunma Bakanı bir Türk, örneğin, Tufan Erhürman, Kudret Özersay, Taçoy veya herhangi bir vekil  olurdu. Diğer iki bakan da yine örneğin, Kudret Özersay, Zorlu Töre, Cemal Özyiğit olsun. Hangi Elen partisi ve lideri onay verebilir 10 bakanın 3 tanesinin Türk olmasına. 

Ve garanti anlaşmasının, Türkiye’nin garantörlüğünün tartışmasız devamını kabul edecek bir partisi var mı Elen komşuların?