Boğaziçi mezunlarından kampanya

Boğaziçi mezunlarından kampanya

6 Ocak 2021 Çarşamba  |   Günlük

Boğaziçi Üniversitesi'nde rektör ataması yapılmasını protesto eden öğrencilere destek vermek amacıyla mezunlar bir açıklama yaptı.

Mezunlara imza desteği verilmesi çağrısında bulunan açıklama şöyle:

Mezunu olduğumuz Boğaziçi Üniversitesi’nin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden 1 Ocak 2021 tarihli rektör atamasını kabul etmiyoruz. Boğaziçi Üniversitesi Senatosu’nun 2012 yılında kabul ettiği aşağıdaki ilkeleri biz de destekliyoruz: 

1. Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir. 

2. Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda ve akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmelidir. 

3. Üniversitelerin, özerk anayasal kurumlar olarak, akademik programlarını ve araştırma politikalarını öğretim elemanlarınca ve/veya üniversite kurullarınca kararlaştırılarak belirlemesi, bilimsel özgürlüğün ve yaratıcılığın şartlarındandır. 

Boğaziçi Üniversitesi mezunları olarak, öğrencilerin ve öğretim üyelerinin üniversitenin özerk yapısını koruma mücadelesinin yanındayız. 

Boğaziçi Üniversitesi Mezunları