Bize hizmet etmeyenler

Bize hizmet etmeyenler

21 Mart 2021 Pazar  |   Serbest Kürsü

Melek Ay

Hakikat arayışı bilincimizde anlam kazandıkça yolu daha net kavramak mümkün olabilmektedir. Bu yola çıkmak ve yolculuğu sürdürmek gerçekten çok büyük güç ve çaba istiyor. 

Ancak bir kez anlamını kavramaya başlamak, birçok kafa karışıklığını ortadan kaldırabiliyor ve yolun manzarası kişiye artık güzel-çirkin, iyi-kötü olarak ikilikler ile değil sadece gözlemleyen ve bilen olarak görünüyor. 

Bu yolda, yoganın sekiz bileşeninden biri olan, kendimize yönelik tutumlara olan yaklaşımımızla ile ilgili disiplin kurallarını içeren “Niyama”lardan ilki, temizlik “Sauca” ilkesidir.  

“Sauca” temizlik, arınma, saflık anlamına gelir. Bedenin temizliği (içeride ve dışarıda) ve zihinsel arınma (olumsuz düşünceleri ve zihinsel kışkırtmaları ortadan kaldırma) eylemlerini kapsar. Birey böylece kendi derin doğası hakkında düşünebilir hale gelir.  

Dış temizlik, basitçe bedenimizi temiz tutmaktır. Banyo yapmak, dişlerin bakımı gibi günlük rutinleri kapsamaktadır. Ya da, etin sisteminize birçok toksik madde getirdiğini fark edebilmek ve temiz, taze gıda ile beslenebilmek gibi uygulamaları kapsayabilir. Ne yediğimizi bilmeden, doyup doymadığımızı anlamadan, acıkmadan sürekli yemek bize zarar vermektedir. Yemek yeme şeklimiz ile bile bedenin arınmasında bir fark yaratabilir. Çok iyi çiğneyerek, zihnimizi yemenin kutsal eylemine odaklayarak, bu konudaki farkındalığımızı arttırabiliriz. 

Dikkatimizin niteliğini, hem temizlik hem e arınma konusunda sağlığımıza duyarlı bir birey olmaya yönlendirebiliriz. Göstereceğimiz pozitif tutumlar iyi olanı çoğaltmak adına iyi olabilir ancak kendimizi tanıyarak ve minik adımlarla hareket etmek üzerimizde baskı ve stres yaratmadan yol almamızı sağlayabilir. “Niyama” uygulamalarının bireye ihtiyaç duyduğu içsel gücü, netliği ve disiplini verdiği söylenir.  

Temizlik bilincinin geliştirilmesi, hem dışımızda hem de içimizde, neyin sürekli korunması gerektiğini ve neyin daima temiz olduğunu ortaya çıkarır. Eğer üzerimizdeki kıyafetler kirli ise onları temizlemek elbette kolaydır. Çünkü yüzeyde ve fark edilebilir. Yeni temiz kıyafet giyer, kirli olanları da yıkarız. Ama kirlilik içimizde, derinlerde bir yerde ise, değiştirmek kolay değildir. Asıl kirlenmemesi istenen, içimizde ve derinlerde olandır.  

“Sauca” ilkesinde duş almak, diş temizliği, dil temizliği, boğaz temizliği gibi basit temizlik alışkanlıklarını günlük olarak yerine getirmenin dışında,  “Shat Kriyas” adı verilen ve “Hatha Yoga” tarafından tanımlanan altı geleneksel arınma tekniğinden bahsedilir. 

Bunlar: 

• Gözyaşı kanallarının temizliği ve göz sağlığı için uygulanan, bir noktaya veya yanan mumum ışığına bakarak yapılan “Tratak” tekniği. Bu uygulama aynı zaman da bir konsantrasyon çalışmasıdır. 

• Burun içi temizliği için tuzlu-ılık su ile burun yıkama yapılan “Neti” tekniği. ( Biz ailecek tüm kış, üç ay boyunca uyguluyoruz, viral durumlara karşı önleyici bir uygulamadır.) 

• Akciğer ve kanın temizlenmesine yardımcı olabilen kafa parlatıcı nefes olarak bilinen, “Kapalabathi” nefes tekniği.  

• Bağırsak ve midenin temizliği ve sindirim ateşinin aktivasyonu için uygulanan “Dhauti” kusma tekniği. Kumaş yutarak, litrelik tuzlu sular içerek yapılan çeşitleri vardır. Zor bir uygulamadır. “Dhauti” uygulamasının faydaları arasında balgamı ortadan kaldırılması, solunum ve sindirim sistemlerinin güçlendirilmesi, zararlı bakterilerin yok edilmesi ve genel detoksifikasyon sayılabilir. Günümüzde daha gelişmiş yöntemlerle ve uzman gözetiminde uygulayan merkezler bulmak mümkündür. 

• Karın kaslarının yuvarlanma hareketini içeren “Nauli” tekniğidir. İç organları, özellikle sindirim organlarını ve ince bağırsakları temizlediğine ve omurgaya yakın derin kasları tonladığına inanılan gelişmiş ileri bir tekniktir. 

• Alt karnı, özellikle alt bağırsakları temizlemeyi hedefleyen “Basti” tekniğidir. Zor bir tekniktir. Anüs içerisine bir kateter yardımı ile suyun enjekte edilmesi ile uygulanır. Yine günümüzde uzman gözetiminde uygulayan merkezler bulunmaktadır. “Basti”, Ayurveda'nın geleneksel Hint tıbbı uygulamasında kullanılır. Atılamamış toksinleşmiş dışkı, bakteri ve parazitleri alt bağırsaklardan uzaklaştırarak toksinleri temizlediğine ve vücudu soğuttuğuna inanılmaktadır. 

Bize hizmet etmeyenleri temizlemek ve gitmesine izin vermek için bir niyet belirleyerek başlayabiliriz. Fikirlerden, gevezeliklerden, şüphelerden, nefretten, yiyeceklerden, içeceklerden, bağımlı olduğumuz her şey ve herkesten, bahanelerden… Aklımızı ve kalbimizi bu eylemlere açabilir miyiz?  

"Bir alışkanlığı kırmak 40 gün, yeni alışkanlığı kazanmak 90 gün sürer, 120 günde alışkanlık sizsiniz, 1000 günde sen bunun ustasısın." Anonim 

Namaste...