'Biz o gazı bir yılda çıkarıyoruz'

'Biz o gazı bir yılda çıkarıyoruz'

10 Mayıs 2022 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rus uzman Yuri Rıkov, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'ın, "Karadeniz dünyanın ihtiyacını 45 yıl boyunca karşılayacak enerji stokuna sahip" açıklaması için, "O miktarda gaz ancak Türkiye'nin kendisine yeter" dedi. 

Rus Lenta.ru haber ajansına konuşan Rusya Enerji ve Finans Enstitüsü Enerji Masası Başkanı Rıkov, Türkiye küresel gaz talebini karşılayamayacağını, rezervleri ancak kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yettiğini belirtti. Rus uzman, “Türkiye AKP Genel Başkanvekili ve  eski Başbakan Yıldırım, Karadeniz'de doğal gaz rezervlerinin 540 milyar metreküp olduğunu söyledi. Fakat, küresel ölçekte bu çok küçük bir hacim. Ülkemizde yılda yaklaşık aynı miktarda gaz üretiyoruz. Yani dünyanın enerji ihtiyacını karşılayabilecek bir miktarda gaz değil bu. Sadece bir şekilde Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılayabilir” dedi.

Yıldırım geçen hafta yaptığı açıklamada, "Bir gaz bulduk, 540 milyar metreküp bir gazımız var. Ama bu daha başlangıç. Arkası da gelecek. Karadeniz dünyanın ihtiyacını 45 yıl boyunca karşılayacak enerji stokuna sahip. Büyük bir servetin üzerindeyiz" demişti. 

Yıldırım'ın söz konusu açıklamalarına geniş yer ayıran Rus medyasında konuyla ilgili haberler şu başlıklarla yer aldı:  

Argumentı i Faktı (AiF) gazetesi: "Eski Türkiye Başbakanı: Karadeniz'deki doğal gaz rezervleri 45 yıl yeter"  

Kommersant gazetesi: "Eski Başbakan: Karadeniz'deki doğal gaz rezervleri 45 yıl boyunca dünyanın ihtiyacını karşılayabilir"  

Vedomosti gazetesi: "Türkiye, Karadeniz'deki gaz rezervlerinin 45 yıl yeteceğini açıkladı" 

Benzer haberler yaklaşık 100 gazete ve internet sitesinde yer aldı.

Etiketler:  Rusya Enerji