'Biz de Kıbrıs kozunu kullanalım'

'Biz de Kıbrıs kozunu kullanalım'

24 Eylül 2021 Cuma  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Kırım’ın ilhak edildiği ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunmasının önemli olduğu" sözlerinin tepki çektiği Moskova'da Türkiye'ye karşı yapılabilecek diplomatik misillemeler tartışılıyor. 

Devlet kanalı Rossiya 24'e konuşan Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkan Birinci Yardımcısı Vladimir Djabarov, "Rusya Türkiye'nin Kırım konusunda yaptığı gibi Kürtler veya Kıbrıs konusunda da açıklamalar yapmaya başlayabilir... Biz de bu tür açıklamalar yaparsak Türkiye nasıl tepki verir? Kremlin Sözcüsü Peskov ve Dışişleri Sözcüsü Zaharova, Türkiye'nin açıklamalarını görmezden gelmeyeceklerini zaten söylediler” dedi. 

Kanalın çok izlenen "60 Minut" (60 Dakika) programına bağlanan Rusya Devlet Televizyon ve Radyo Kurumu New York Bürosu Şefi Valentin Bogdanov da, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski ve Erdoğan'ın New York'taki görüşmesine değindi. Erdoğan'la görüşmesinden Ukrayna liderinin "ilham" aldığını öne süren Rus gazeteci, "Oysa hem Zelenski ve Erdoğan, 1974 yılında Türk ordusunun Kuzey Kıbrıs'a yaptığı operasyonu unutmuş gözüküyor. Bu operasyon sonucunda Kıbrıs ikiye bölündü. Halen Ada'da barış yok. Kıbrıs'ın Türk kesimini ise dünyada sadece Türkiye tanıyor" diye konuştu.  

Programın sunucusu Olga Skabeyeva da, "Zelenski, Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde Soçi'ye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeye geleceğinden zaten haberdar değildi. Zelenski, ayrıca Erdoğan'ın Kırım'da açılacak cami inşasına katılmak için Putin'e verdiği vaatten de habersiz" dedi.  

Resmi Ria Novosti haber ajansı yorumcusu Galiya İbrahimova ise, Erdoğan'ın Kırım ile ilgili açıklamalarını değerlendirirken Kuzey Kıbrıs konusuna değindi. Rus gazeteci, "Kırım konusunda düzenli olarak yüksek sesle açıklamalar yapan Ankara, geleneksel olarak Türkiye'nin bağımsızlığını tanıması konusunda uzun yıllardır ısrar ettiği Kuzey Kıbrıs'taki duruma sessiz kalıyor" eleştirisinde bulundu.

Kırım'da yaşayan Kırım Tatarları Bölgesel Ulusal-Kültürel Özerklik Başkanı Eyvaz Umerov da, "Kuzey Kıbrıs'ın tanınması sorununu geride bırakan Türkiye yönetimi, Kırım sorununda da aynı hatayı yapıyor" diye Ankara'nın Kırım politikasını eleştirdi. 
 

Etiketler:  Rusya