Bisiklet süren adam

Bisiklet süren adam

4 Mart 2021 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Cumhur Deliceırmak, Girne

Giderek artıyor hızı bisikletin. 

Bayır aşağı gidiyor. 

Ve bisikletteki adam, 3 tekerlekli bisikletinin olduğu yıllar yıllar öncesini anımsıyor, film şeridi gibi geçiyor gözünün önünden hayatı. 

Bir kümes görüyor dedesinin tavuk beslediği ve şapkalı birini gördüğü anda dedesinin, koşa koşa tavukların kümesine nasıl saklandığını anlattığını hatırlıyor nedense. 

Neden kümese saklandığını anlatmıştı dedesi, kümese saklanılabilir miydi ortalık zabitan kaynarken ve horozu kümesin ü ürü üüü diye öterek, vakitsiz vakitsiz haber vermez miydi tuhaf bir şey var burada diye. 

Büyük şehre taşındıklarını anımsıyor, büyük şehirde futbol ile tanıştığını ve takımın en süper antrenman yedeği olduğu günleri anımsıyor, iyi ki diyor kimsenin aklına bile gelmiyor o yılların amatör küme maç kadrolarına bakmak. 

Ve yüce şeyhime şükürler olsun ki, bir sirkte cambazlık eğitimi de dahil 32 kısım tekmili birden rahleitedrisinden geçmişim şeyhimin. 

Hızlanıyor bayır aşağı gidiş ve anımsıyor bisikletli adam. 

Hızlanıyor, anımsıyor. 

Ne güzel ve rahattı 3 tekerlekli bisiklet, üç arkadaştılar ve üç selesi vardı 3 tekerlekli bisikletin, Abdul sağ olsun, kendi selesini ve gidonu buna bırakmıştı ve lakin ağlak mızıkçı mıydı ne, dümdüzdü yolları ve temizliyordu da yolu Hasan Abim, Altangiller, karakaşlı Eser ve kahraman Hasan Bülent ile Çandarlı zade ile taraf filan. 

Ahhhh ne yaptım da o sadık dostlarımı, idaresi kolay muhafızlarımı tutmadım yanımda diye iç geçiriyor yazıklanıyor. Yazıklanıyor ama faydası yok artık yazıklanmanın. 

Ah onlar olsaydı şimdi. Evet emriniz olur medyası var ama topu bir taraf etmez. 

Ah bu kafam ahhh. 

Bayır aşağı giderek hızlanıyor bisiklet. 

Birden şimşekler çakıyor ampulünde bisiklettekinin. 

Ampulün aklına getirdikleri ile başlıyor cambazlığa, "imparator" ile sohbetlerinde futbolda en iyi savunmanın hücum olduğunu ve bunun İsviçre maçında olduğu gibi tekme tokat hücum olduğu aklına geliyor. 

Tekmeler atıyor boşluğa, tokatlar, yumruklar tehdit roketleri, iftira şantajları, tükürükler saça saça bağırıyor cambaz, bakın cambaza diye. 

Cambaz ipte bisiklet sürdüğünü sanıyor ama… 

Bisiklet giderek artan bir hızla bayır aşağı gidiyorrr...