Bir UEFA masalı

Bir UEFA masalı

19 Haziran 2019 Çarşamba  |   Mentor

Bugün size bir UEFA hikayesi anlatacağım... 3 Temmuz’daki cahil, bilgisiz ve Fetö tetikçisi medyanın anlattığı hikayeden oldukça farklı bir hikaye bu. Bu tetikçilerin bir kısmı hala medyada yazmaya ve tetik çekmeye devam ediyorlar ama konumuz bu değil. 

Bu ahlak yoksunu insanlar UEFA ve FIFA'yı yarı tanrısal varlıklar ilan edip Fetö destekli algı operasyonları ve Fetö bindirmeli UEFA kıtaları ile Fenerbahçe'yi sırtından hançerleyip koskoca Türkiye'ye kıçı kırık bir bir derneğin şantaj yapmasına ve ülkeyi küçük düşürmesine neden olmuşlardı. Oysa aynı dönemde Yunanistan UEFA'ya rest çekiyor ve ülkesinin saygınlığını zavallı bir derneğe kurban etmiyordu. 

O dönemde UEFA ve FIFA kirli kurumlardı. Türkiye'de aksi düşünce oluşturmaya çalışan tetikçi medya da bunu bal gibi biliyordu. FIFA ve UEFA başkanları rüşvet ile suçlandı, futboldan men edildiler. UEFA Başkanı dün İsviçre'de rüşvet almak suçundan tutuklandı.  

O gün UEFA'nın başında olan 1 ve 2 numaralar; Platini başkan, Villar ise asbaşkandı. Platini İsviçre'de rüşvetten tutuklandı. Villar ve oğlu İsviçre'de rüşvet almaktan tutuklandı ve yargılanıyor. Bu Villar ve oğlu Fenerbahçe davasında önemli isimler çünkü UEFA'nın değiştirdiği ve Fenerbahçe'ye karşı düşmanca tavır izleyen UEFA Müfettişi Palacios aynı zamanda Villar'ın oğlu Gorka Villar'ın ofisinde avukat olarak çalışıyordu ve o Gorka Villar şimdi rüşvet almaktan yargılanıyor. Tesadüfün böylesi, rüşvet almaktan yargılanan üç insan Fenerbahçe dosyasına aktif olarak katılıp sonucu belirlemişler. 

Bitmedi, o dönemde Türkiye'den 3 kişi UEFA'da çalışmaya başladı, bütün dünya biliyor ki o dönemde UEFA ve Avrupa futbolunu Villar yönetiyordu, onun izni olmadan UEFA'da kuş bile uçmazdı. Villar, oğlu, Fenerbahçe dosyasının müfettişi, rüşvet, yargılananlar ve UEFA'da aniden göreve başlayan insanlar... Fenerbahçe "makul şüphe" nedeniyle UEFA'dan ceza almıştı, sizce yeterince makul şüphe oluşmadı mı? Kimseyi bir şeyle suçlamıyorum ama “Kumpas Davası”nın savcıları İspanya'da yapılan Villar yargılamasına müdahil olup Fenerbahçe dosyasını ve buna ilişkin delillerin araştırılmasını ve varsa Türkiye'ye gönderilmesini istemelidir. Çok ciddi soru işaretleri var. 

Bitmedi, UEFA hala temiz bir kurum değil. Bildiğiniz gibi Fenerbahçe dosyası gerçek kişiler ve tüzel kişiler olarak ikiye ayrılmış, kulüp ceza almış, yöneticilerinin yargılanmasına sonra devam edileceği söylenmişti. Tarih 25 Haziran 2013'dü. Tam 6 yıl oldu ne yargılama var ne de ceza. 

Elbette yargılama devam etmeyecekti ve yöneticilere ceza veremeyeceklerdi, o açıklamayı yaptıkları gün UEFA da bunu biliyordu. Ama Fenerbahçe'ye ceza verdikleri dosyada bir kısım dümenler döndüğünü de biliyorlardı, kişilere ceza verirlerse olayın büyüyeceğini ve UEFA disiplin uygulamasından çıkıp kişisel hak özgürlükler kapsamına gireceğini, o zaman da foyalarının ortaya çıkacağını biliyorlardı, bu yüzden örtbas etmeyi tercih ettiler. 

Tam 6 yıl oldu, her fırsatta “UEFA Fenerbahçe'ye ceza verdi” diye bağıranlardan “UEFA neden şikecilere ceza vermiyor” diyen bir şikayet duymadım. Sizce onlar da ne olduğunu biliyorlar mı? 

Peki o dönemin Fenerbahçe yöneticileri onlarda neden bir kere bile "Ey UEFA, bu dosya yarım biz temiziz, aklanmak istiyoruz" demedi? Onlarda mı biliyordu diyorsunuz? Hadi canım o kadar da olmaz diyorum. 

UEFA o gün temiz değildi, bugün de değil. 

Galatasaray ve PSG olayları...  Galatasaray ve PSG mali kriterlerden (FFP) dolayı soruşturma geçirdi ve  dosyalar anlaşma veya takipsizlikle  sonuçlandı ancak disiplin komitesi kararlarının başkan tarafından tekrar incelenmek üzere disiplin komitesine iade edilmesi mümkün. UEFA FFP komitesi bunu yaptı ama biraz gecikmeyle, öyle az buz gecikme falan değil. Dosyanın birinde 3 aya diğerinde 5 aya yakın gecikme var, oysa başkanın dosyaları 10 gün içinde Disiplin Komitesine göndermesi gerekiyordu. Ama PSG dosyasında 3 ay, Galatasaray dosyasında 5 ay gecikme var. Elbette CAS dosyaları esastan incelemedi, PSG ve Galatasaray'ı haklı buldu ama bakın suçları yok demedi, "zaman aşımı nedeniyle dava incelenemez” dedi. Bu size hiç düzgün işleyen bir kurumun davranışı gibi geliyor mu? Böyle bir ihmal veya savsaklama yaşanan kuruma güvenilir mi? Bence güvenilmez, aynı iş kanununda 6 iş günü içinde kovabileceğin teknik direktörü 9 iş günü bekledikten sonra kovup adeta bile isteye tazminat almasına neden olan federasyona güvenilmediği gibi güvenilmez. 

Kimseyi bir şey ile suçlamıyorum ama UEFA ve TFF böylesine ağır hataları yapan kaç personeli işten çıkarmış?! Sizce bir dosyayı 5 ay bekleterek UEFA'nın denetim yetkisini ortadan kaldıran bir disiplin komitesi ve başkanının göreve devam etmesi uygun mu? Devam ettilerse devam ettikleri kurum güvenilir mi? 

Verdiği hatalı kararla TFF'yi 3.5 milyon euro zarara uğratan bir profesyonel çalıştıran ve bu parayı bu profesyonelden talep etmeyen bir kuruma güvenilir mi? Sizce bu kurumda işler doğru ve düzgün yapılıyor mudur? 

Cevap futbolun ve futbolumuzun içinde bulunduğu durumun açıklamasıdır. 

Açıkcası ben onlara emanet edilen 3.5 milyon euroyu koruyamayacak kadar beceriksiz profesyoneller çalıştıran bir kuruma güvenmem. 

10 günlük süreyi 5 ay geçiren UEFA ve FIFA'ya ve iyi niyetine güvenmem.