Bir uçak kazası ve Sputnik’in haberi

Bir uçak kazası ve Sputnik’in haberi

6 Mayıs 2019 Pazartesi  |   Kötü

Pazar günü akşam saatlerinde Rusya’da iç hat seferi yapan bir yolcu uçağının Moskova’daki Şeremetyova Havaalanı’na acil inişi sırasında meydana gelen yangında 41 kişi öldü. 

Doğal olarak kaza haberi Rus medyasında birinci haberdi. 

İlginç olan Sputnik Türkiye’nin bu habere yaklaşımı. 

Kazada ölenler olduğu kısa sürede bütün Rus ajanslarında ve internet sitelerinde yer aldı. 

Sputnik ise uzun süre birinci sayfasından haberi “1 kişi öldü” diye duyurdu, o sırada 13 kişinin öldüğü bilinmesine rağmen. 

Saatler sonra gerçek ölü sayısını vermeye başladı. 

Belli ki Sputnik ikilemde kaldı: Bir yandan haber verme zorunluluğu, diğer yandan Rusya hakkında olumsuz bir imaj yaratma kaygısı. 

Sputnik, aralarında Türkçenin de bulunduğu 30'dan fazla dilde "Rusya'nın sesi" olması için kurulmuş bir haber ajansı. Pek çok alanda olduğu gibi enformasyon alanında da Batı'nın ablukası altında bulunduğunu düşünen Rusya, 2014 yılında Sputnik'i kurdu. Kısa sürede Rusya ile ilgili önemli bir haber kaynağı olmayı başaran ajans şu anda BBC Türkçe ve Deutsche Welle Türkçe gibi Türkiye'de yakından izlenen haber sitelerinden biri. 

Ama uçak kazası örneğinde olduğu gibi kimi haberler Sputnik'i ikilemde bırakıyor. 

Benzer bir durum 2017’de Rusya'nın uzaya fırlattığı füzeyle ilgili haberde yaşandı. 

Sputnik önce haberi," Rusya'nın Uzak Doğu bölgesinde inşa edilen yeni Vostoçnıy uzay üssünden Soyuz-2.1b füzesi, beraberindeki meteoroji uydusu Meteor M ile uzaya fırlatıldı" diye verdi. 

Ancak, fırlatılmasından bir kaç saat sonra füze düştü, haberi de RİA ve İnterfaks gibi Rus ajansları duyurdu. 

Sputnik ise, füzenin düşmesinin Rusya aleyhine bir haber olacağına karar vermiş olmalı ki gelişmeyi " Rusya'nın yeni üssünden fırlattığı uydu ile bağlantı koptu"diye vermeyi tercih etti. Füzenin düşmüş olabileceği ise satır aralarında kaynadı. 

Kısacası haber verme sorumluluğu ikinci planda kaldı.

İlgili haber: http://medyagunlugu.com/haber/turkiyede-rus-dijital-operasyonu-45115