Bir okuldan çok ötesi

Bir okuldan çok ötesi

2 Şubat 2021 Salı  |   MG Özel

Tayfun Öktem, Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı

“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ” evrensel olduğu kadar, bilfiil yaşamsal bir memleket meselesidir. 1863 yılında padişah fermanıyla 5 Osmanlı aydını tarafından kurulmuş, ülkemizde eğitim konusundaki ilk STK olan Darüşşafaka Cemiyeti 158 yıldır bu misyonun peşinden koşuyor, binlerce ‘fikri hür, vicdanı hür’ gençler yetiştiriyor. Dolayısıyla Darüşşafaka sadece bir okul değil, bir ilim irfan yuvası. Bugün geldiğimiz noktada da binlerce bağışçısı, binlerce mezunu ve şu anda bünyesinde bulundurduğu yaklaşık bin öğrencisiyle, eğitim sevdalısı büyük bir aile. Bugün bine yakın öğrencisiyle Türkiye genelinde 72 vilayet temsil ediliyor. Bu açıdan baktığımızda da gerçek bir Türkiye mozaiği aslında Darüşşafaka... Amaç da tüm illerin tek tek temsili.

Benim de gururlu bir mezunu olduğum Darüşşafaka’ya girişler her yıl açtığımız bir sınav üzerinden oluyor. Sınava, Türkiye’nin her ilinden annesi ve/veya babasını kaybetmiş, maddi durumu yetersiz, 4’üncü sınıf öğrencilerimiz katılabiliyor. Genel Yetenek ağırlıklı (ve temel matematik ve Türkçe de sorulan) sınavımızda başarılı olan öğrencilerimizin maddi durum kontrollerini gerçekleştiriyor; yönetim kurulu üyelerimizle birlikte onları evlerinde ziyaret ediyor ve bilahare sağlık kontrollerinden (yatılı okulda okumaya uygunluk) geçiriyoruz. Her yıl 100’ün üzerinde yeni öğrenci, bu ‘Şefkat Yuvası’ndan içeri adımlarını atıyor; Lise sona kadar 8 yıl boyunca Darüşşafaka’da tam burslu ve yatılı NİTELİKLİ kolej eğitimi alıyor. 
 

 

Sınav için başvurularımız başladı. 24 Mayıs’a kadar başvurular devam edecek. Konuyla ilgili tüm bilgiler de internet sitemiz www.darussafaka.org adresinde mevcut. 

Sınav tarihimiz, 30 Mayıs 2021 Pazar. 28 farklı ilde gerçekleştireceğiz. Adana, Ağrı, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Karabük, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Sivas, Siirt, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van’da sınav merkezlerimiz olacak. Sınava Türkiye’nin her ilinden başvuru kabul edilecek; söz konusu 28 il dışından sınava katılmak isteyen ancak maddi durumu elverişsiz öğrenci ve velilerinin en yakın sınav merkezine gelmek için yapacakları ulaşım masrafına ise Darüşşafaka Cemiyeti tarafından destek verilecek. 

Darüşşafaka ile yaşamı değişmiş biri olarak komşu teyzelere, muhtarlara, eğitimci ve eğitim sevdalılarına çevrelerine alıcı gözle bakıp dördüncü sınıfta okuyan, ana ve/veya baba kaybı yaşamış küçüklerimizin Darüşşafaka sınavına girmesine önayak olmaya çağrı yapıyorum; BİR kişinin yaşamında fark yaratalım – çok değerli...