'Bir kıvılcıma bakar...'

'Bir kıvılcıma bakar...'

20 Şubat 2022 Pazar  |   Günlük

Halk TV'de Sorel Dağıstanlı, Rusya ile Batı arasında tehlikeli bir gerginliğe neden olan Ukrayna sorunundaki son gelişmeleri Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer'le konuştu.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı ile ilgili olarak sürekli yeni bir tarih verdiğini hatırlatan Sezer, "Biden Rusya'nın mutlaka saldıracağına inanıyor. Ben o kadar karamsar değilim ama bölge provokasyona çok açık. Bunu iki taraftan biri ya da üçüncü bir taraf yapabilir. Şu an bile taciz ateşleri var, küçük de olsa patlamalar var. Her şey bir kıvılcıma bakar" dedi.

Sezer gergilim devam etmesine rağmen diplomatik çabaların da sürdüğünü belirterek, Ukrayna'nın NATO üyeliğinden vazgeçtiğini açıklayabileceğini, bunun da krizin savaşa dönüşmesini engelleyeceğini söyledi. Sezer ayrıca, "Türkiye için çember daralıyor. Türkiye soruna müdahil olmak yerine Rusya ile komşu olmaya devam edeceğini akılda tutmalı" dedi.

Avrupa'da hangi ülkeler NATO'dan farklı düşünüyor? Ukrayna krizi ABD ile Türkiye arasındaki gerilimi düşürdü mü? Türkiye neden masada değil?

Dağıstanlı sordu, Sezer yanıtladı:

 

Etiketler:  Rusya Diplomasi