Hürriyet ve 'BionTech'de 12 saatte ne yaşandı?'

Hürriyet ve 'BionTech'de 12 saatte ne yaşandı?'

30 Nisan 2021 Cuma  |   Kötü

Cuma günü yayınlanan Hürriyet gazetesinin birinci sayfasında şöyle bir başlık var: 12 saatte BionTech'de neler oldu? Hürriyet önceki gün aniden çıkan ve 12 saat süen BionTech aşı iptalinin perde arkasını araştırdı. 

“Perde arkası” denildiği için insan ister istemez haberin milyonlarca kişinin kafasındaki sorulara yanıt vereceğini düşünüyor. 

Peki haberde ne var? 

Hürriyet önce yaşananları özetliyor: 

“Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, önceki akşam aşı tedarikinin güçleştiğini ve BionTech aşısında iki doz arasındaki sürenin 6-8 hafta olacağını açıklaması, ikinci randevularına hazırlananlara son dakika şoku oldu. Hemen ardından ikinci doz randevuları iptal edildi. Karar tepkiyle karşılanırken iptalden dün sabaha karşı vazgeçildi. “Mağduriyet” yaşanmaması için iptalin sabahında, randevular yeniden güncellendi. İptal edilmemiş randevular ise korundu. Bundan sonra yeni randevu alacakların aşılanma süresi artık 6-8 hafta olacak.” 

Ama haberde asıl soru olan, aşı randevularının iptal kararının neden iptal edildiği konusunda herhangi bir bilgi yok. Bilgi kırıntısı denebilecek tek unsur, “BionTech aşısının korunma koşulları nedeniyle özellikle bazı ilçelerde sorun yaşanabileceği düşünülerek de son anda bu adımın atıldığı yönünde görüşler de var" cümlesi. 

Hürriyet'in “işte perde arkası” diye duyurduğu haberin içinde dişe dokunur tek bilgi ise, Türkiye'ye şimdiye kadar 30 milyon doz Sinovac, 5 milyon 300 bin doz BionTech aşısı gelmesi ve şu anda elde 12 milyon civarında aşı bulunması.

Kısacası Hürriyet'in haberi sorulara yanıt vermek yerine yeni sorular doğuruyor...