Medya ve bilim insanını hedef göstermek

Medya ve bilim insanını hedef göstermek

14 Nisan 2020 Salı  |   Kötü

Gazeteci Faruk Bildirici kendi adını taşıyan sayfasında, Sabah gazetesinin Prof. Dr. Ahmet Saltık'ı hedef gösteren yayınını şöyle eleştirdi:

"Gazetecinin kendi fikirlerini kesinleşmiş doğrular gibi sunduğu, peşin hükümlerini yazdığı ve gerçeği atmak istediği başlığa göre eğip büktüğü, dahası insanları hedef gösterdiği metinlere haber denmez. Gazeteci de yazmış olsa, bir gazetede yayınlanmış da olsa, son zamanlarda bazı medya kuruluşlarında bu tarz metinler yayımlamak moda haline gelmiş de olsa… 

Sabah gazetesinin internet sitesindeki “Prof. Dr. Ahmet Saltık’a tepki yağıyor! Doktor mu, siyasetçi mi?” başlıklı metin de böyle bir örnek. Spotta şöyle denilmişti: 

“Prof. Dr. Ahmet Saltık’ın bir televizyondaki canlı yayında sarf ettiği siyaset içerikli sözler tepki çekti. Aynı sözleri bugünkü Evrensel Gazetesi’ndeki söyleşide de tekrarladı. Bilim Kurulu’nun tavsiyelerine uyulmadığını iddia eden Saltık, Bilim Kurulu’nu istifaya çağırdı. Sosyal medyada ülke içerisinde bu istifa talebiyle iç karışıklık ve kaos mu çıkarmak istiyor yorumları yapıldı. ‘Kendisi siyasetçi mi yoksa doktor mu?’ diyenler de oldu.” 

Prof. Dr. Saltık, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi.  Önce bir televizyon kanalında, ardından Evrensel gazetesinde “Bilim Kurulu tavsiyelerini kamuoyuna açıklamalı” başlığı altında dile getirdiği görüşler özetle şöyleydi: 

“İktidar rasyonel (akılcı), bilimsel tavsiyeleri keyfi biçimde uygulamaz ya da kısmen uygularsa; ödeyeceğimiz bedel daha çok ölüm, daha çok hastalık ve ekonominin çökmesi olacaktır ve Bilim Kurulundaki arkadaşlarımız buna itiraz etmelidir. Meslektaşlarımızın böylesi bir durumda 'Bu sorumluluğa ortak olmayacağız’ diyerek istifa etmesi gerekir.” 

Bir bilim insanının görüşleri bunlar. Siyasi iktidar, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun korona ile mücadelesindeki eksikleri dile getirmesinden, uygulamaları eleştirmesinden doğal ne olabilir? 

Üstelik Prof. Dr. Saltık, halk sağlığı uzmanı. Tam da alanıyla ilgili konuşuyordu… 

Hüküm veren cümleler 

Gelelim Sabah’taki metnin analizine. En baştaki cümlede Prof. Dr. Saltık’ın “siyaset içerikli sözlerinin tepki çektiği” söylenmiş. Kim tepki göstermiş? Hiç öyle bilinen, tanınan birilerinin tepkisinden söz edilmiyor. 

Sadece sosyal medyadaki “yorumlar”dan bahsediliyor; “Akın” ve “@orbuk” isimleri veriliyor. Gerçek mi, sahte isimler mi o bile belirsiz. Bu iki hesabın paylaşımına dayanarak “tepki yağıyor” denilmiş, bir bilim insanı yargılanıp, “siyaset yaptığı” hükmü verilmiş."

Yazının devamını okumak için tıklayın