'Biden geldi kriz başladı'

'Biden geldi kriz başladı'

23 Ocak 2022 Pazar  |   Günlük

Halk TV'de yayınlanan "Dünya Varmış" programında Burak Tatari, uluslararası gündemin ilk sırasında yer alan Ukrayna sorununu uluslararası ilişkiler uzmanı Yörük Işık ve Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer'le konuştu.

Işık, krizin ABD'de başkanlık koltuğuna Joe Biden'ın oturmasından hemen sonra başladığını söyledi ve "Ukrayna'nın Türk SİHA'ları alması bardağı taşıran damla oldu. Rusya Ukrayna ordusunun giderek güçlenmesinden rahatsız olduğu için bu operasyonu bir daha yapma şansı bulamayacağını düşünüyor. Önümüzde bir aylık süre var. Eğer diplomasi sorunu çözemezse sıcak çatışma kaçınılmaz görünüyor" dedi.

Sezer de, Rusya açısından sorunun Ukrayna'dan çok NATO'nun doğuya doğru yayılması olduğunu, ayrıca Moskova'nın Batı'yı Ukrayna'ya silah yığarak askeri danışman göndererek iç savaşa müdahil olmakla suçladığını anlattı.

Ukrayna sınırına 100 binden fazla asker yığan Rusya lideri Putin kendini köşeye mi sıkıştırdı? Rusya Ukrayna'yı işgal ederse ülkede kalıcı olur mu? Moskova Türkiye'nin arabuluculuğuna neden sıcak bakmıyor? Rusya ile Ukrayna arasında sıcak bir çatışma çıkması durumunda bunun Suriye'ye yansımaları olur mu? Ankara ne yapmalı?

Tatari sordu, Işık'la Sezer yanıtladı:

 

Etiketler:  Rusya Diplomasi