Beyaza beyaz demem beyaz benim olmayınca

Beyaza beyaz demem beyaz benim olmayınca

17 Şubat 2022 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Cumhur Deliceırmak, Girne

Yıllar yıllar önce hatta yüzyıllar önce Anadolu bozkırında ve emin olun Kıbrıs Adasında ve dünyada Türkçe konuşulan hemen hemen her yerde, köylüler kendi aralarında bir anlaşmazlığa, bir kıyasa düşmüşler. Köylülerden bir köylü, 1 dönüm arazisinden belli miktarda buğday almış, başka bir köylü de 1 dönüm arazisinden diğer köylüden daha fazla buğday aldığını iddia etmiş ve köy bu iki iddia ile çalkalanmış günlerce. 

Köyün bilgesi, köylüler iki kampa ayrılınca olaya el koymuş ve "tartacağız" demiş, "iddiaların sonu ancak buğday hasatlarını tartarak, tartıştırarak buğdayları alınabilir" demiş. 

Tartmışlar ve tartışma o köyde bitmiş. O köyde ve o konuda o yıl için bitmiş ama… 

O gün bu gündür tartışıyor Türkçe konuştuğundan emin olanlar, halâ anlayamadılar bilge köylünün iddia sahibi iki köylüyü değil de buğday hasadını tarttığını, tartıştırdığını. 

"Süt ne renktir" diye sorsam yukarda yazdıklarımdan sonra. 

Evvet bildiniz beyazdır. 

Peki sütün, yoğurdun rengi nedir diye bir devlet meselesi olsa ne olur acaba? 

Solcunun yeminlisi, devrim yapacağına dair ant içmiş olanı, "süt beyazdır" dese, sağcının önde gideni, en en milliyetçisi ne der acaba?

"Cumhur ölçüyü kaçırdın, saçmalıyorsun" demeden önce sevgili okuyucu, memleketimizde kendini sağcı diye tanımlayanlar ile solcu diye tanımlayanlar arasındaki tartışmaları hatırla. 

Misal; solcu partiler iki bölgeli iki toplumlu Türkiye’nin garantisinden vazgeçilmemiş bir çözüm isterken, artık incir ipinden bile 60 yıl fazla uzamış Kıbrıs sorununun çözümü için, sağcı partiler ne diyor, iki toplumlu iki bölgeli Türkiye'nin garantörlüğünü içeren bir çözüm, demiyor mu? 

Ve bunlar birbirlerini "hain" ya da "barış karşıtı" olarak Allah'ına kitabına suçlamıyorlar mı?

Bir dur ey okuyucu, bir nefes al ve söyle:

Süt beyazdır- hayırrr süt beyazdır tartışmasından çok mu farklı Kıbrıs sorununun çözüm tartışmaları? 

Ve giderek, daha da kötü nerdeyse felâket boyutunda bir cephe alma tartışması var içine sürüklendiğimiz. 

Süt beyaz, evet öyle de, bunu söyleyen Türkiye kökenli ise Kıbrıs kökenlinin itirazı ne?

Süt beyaz, evet öyle de, bunu söyleyen CTP ise, UBP’nin itirazı ne? UBP yoğurt beyazdır deyince, CTP'nin itirazı ne?

Yüzyıllar önce köylüler, buğdayı tartmış-tartıştırmış sonuca bağlamış. 

Biz 2022'de buğdayı üretmekten vazgeçmiş buğdayı kimin daha iyi üreteceğine dair yıllardır tartış partim tartış, üç ekmeğe muhtaç hale düştük halâ tartışıyorlar.   

İşler, projeler, planlar ne zaman tartılacak?

Yoksa bin yıl daha ‘"biz yönetmeliyiz çünkü solcuyuz", "hayır biz yönetmeliyiz çünkü sağcıyız" abuk tartışmasını mı yapacağız. 

Üstelik bizi iyi bir yere götürmeyeceği kesin olan UBP’nin /sağcıların sütü beyaz, hayırr asıl CTP’nin / solcuların yoğurdu beyaz tartışmasını tırmandırarak. 

İyi de ortada yoğurt yok, süt yok. Süt olmadan, yoğurt yapmadan benim yoğurdum beyaz, benim sütüm beyaz tartışması abes.

İyisi mi bu tür tartışmalara tiryaki olanlar "kim daha uzağa işer" tartışması yapsınlar kendi aralarında ve tenhalıklarında...