Beşiktaş avantaj tepti

Beşiktaş avantaj tepti

21 Mart 2021 Pazar  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Ligin son haftalarına girilirken zirve yarışında yaşanan puan kayıpları ile beraber her takımın şansı devam ediyordu. Bir tarafta, rakibi Galatasaray’ın puan kaybettiği haftada kazanarak büyük bir avantaj elde etmeyi düşünen Sergen Yalçın ve öğrencileri, diğer tarafta ise kazanarak hem lige ve şampiyonluğa tutunmak isteyen Erol Bulut ve öğrencileri…. Maçı genel olarak teknik analiz şeklinde değerlendireceğiz. Çayınız, kahveniz hazırsa buyurun…. 

Maçtan önce her iki takımın kadrosunu düşündüğümde Beşiktaş için yapmış olduğum analiz hem format hem de isim açısından tutarken, oyun şablonunu tahmin etmek ise çok zor değildi. Fenerbahçe’de ise ligde neredeyse son düzlüğe girilmesine rağmen "hemen hemen şu kadro sahada olur" diyemiyoruz. Tam olarak bu yüzden inişli çıkışlı bir performans var. Sarı-lacivertliler için belirleyici faktör, ikinci bölgede İrfan Can-Gustavo uyumu olacaktı. Genel olarak bu tip maçlarda özellikle maçın çoğunluğunda topu rakibe vererek kanatlardan içe gitmeyi seven Erol Bulut düşündüğünü yaptı diyebilirim. 

Maçın başlama düdüğü ile beraber önde basan taraf Beşiktaş olurken, dikkatimi çeken detaylardan ilki koşu mesafesiydi. Takım, birbirine o kadar yakın oynuyor ki, maçı izlerken ilk yarıda sahanın her yerinde Beşiktaş var gibi hissettim. Josef–Atiba ikilisi çok görünmese de saha içindeki dağılımda birbirlerinin açıklarını kapatarak hücum oyuncularının mesafesinin açılmasına ve Fenerbahçe’nin üstünlüğü alamamasına sebep oldu diye düşünüyorum. Yarı boyunca maçı Fenerbahçe yarı sahasına yıkan Beşiktaş, bana kalırsa içe girmek yerine kaleye daha fazla şut çekseydi soyunma odasına galip girebilirdi. Fenerbahçe için ilk yarı adına yapılacak bir analiz yok. Hücumu düşünmek yerine "Beşiktaş’ı nasıl kitlerim" düşüncesi takıma pahalıya patladı. Gustavo daha fazla ön planda olabilse, Pelkas'ın "serbest on numara" rolünde fırsatlar bulması kaçınılmaz olacaktı. Osayi Samuel’in sprint gücünü de kullanamayan Fenerbahçe, sezon başından itibaren sorduğum soruyu bana tekrar sordurttu: "Fenerbahçe nasıl hücum edecek..." Cömertçe bulduğu fırsatları harcayan siyah-beyazlılar, oyun üstünlüğü ile ikinci yarı için psikolojik olarak üstün olan taraf olurken, Bulut’un adına "Ozan Tufan" gelmeli diye düşünmeden edemedim. 

İlk yarı başka, ikinci yarı ‘’bambaşka’’ bir maç izledik. Gerçekten siyah ile beyaz kadar farklı iki devre oldu. Bir takım, bir maçta kaç tane fırsat yaratabilir?.. Böylesine kritik bir maçta bu kadar pozisyon harcanmaz be kardeşim…. Golün ardından Beşiktaş adına her şeyin daha kolay olacağını düşünüyordum. Beşiktaş, oyun içinde çok rahat bir şekilde ipi eline alıp götürebilecekken ara ara tempo düşürdü. Hal böyle olunca, Fenerbahçe, ikinci bölgede yaptığı hamleler ile oyun üstünlüğünü ele alarak maç içinde öz güven tazeledi. Geliştirilmesi gereken yönlerden bir tanesi de top ile oynayarak pozisyon bitirmek. Sezon başından beri Erol Bulut ne zaman topla oynamayı tercih etse fark yaratıyor. Beşiktaş için "tempo" sebebini ilk yarıda oynanan yüksek oyuna  bağlayabiliriz fakat, Ghezzal’ın daha rahat bir şekilde pozisyon alabilmesi gerekiyordu. Bu noktada Caner Erkin Ghezzal’a boş alan bırakmadı. Topsuz alanda son derece iyi bir şekilde boş alan kapatan tecrübeli isim, sahanın hemen hemen her yerindeydi.  

Dürüst olmak gerekirse, maçın her iki takım adına kırılma anı Aboubakar’ın kaçırdığı pozisyon. O andan itibaren Fenerbahçe Ozan Tufan önderliğinde maça asılınca daha üretken olmaya başladı. Gerçekten tebrik etmeliyim, "box-to-box" rolünü kusursuz bir şekilde oynayınca, Gustavo defansif görevini çok rahat bir şekilde yaptı. Golünü atarak ligi adeta yeniden başlatan Ozan Tufan muhtemelen daha fazla süre bulacaktır.  

Altay Bayındır…. Ne söylesem az, yaptığı kritik kurtarışlar ile adeta "bu maçı benim için bırakmayın" dedirtti. Türk futbolu adına müthiş bir kazanç. Performansı her hafta katlanarak artıyor. Önce Fenerbahçe’nin, sonra da Milli takımın kalesi emin ellerde.  

Fenerbahçe hayata tutundu, Kara Kartal ise fırsat tepti. Ligde heyecanın son haftaya kadar süreceğini daha evvel siz sevgili okurlarımla paylaşmıştım. Her şeyi bir kenara bırakırsak, derbinin kazananı Galatasaray oldu. Üç takımın önünde de, çok kritik maçlar var. Sizce, sıralama nasıl olacak?..

Etiketler:  Futbol