'Belarus halkı uyandı'

'Belarus halkı uyandı'

10 Ağustos 2020 Pazartesi  |   Günlük

Belarus'ta pazar günü yapılan başkanlık seçimlerinin ardından başkent Minsk ve diğer kentlerde olaylar çıktı, en az üç bin kişi gözaltına alındı. Pazar gecesi başlayan çatışmalar pazartesi de yer yer devam etti.

Resmi olmayan ilk sonuçların şimdiki Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun farklı kazandığını göstermesinin ardından oylamaya hile karıştırıldığını öne süren muhalefet üyeleri Minsk'in meydanında polisle çatıştı. Muhalefet kaynakları, polisin çöp kutularıyla barikatlar kuran protestoculara karşı güç kullanması sonucu bazıları ağır yaralananlar olduğu, en az  üç bin kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor. Bir göstericinin polis aracının kalabalığa sürülmesi sonucu öldüğü haberleri var. Göstericiler Lukaşenko aleyhinde "uhodi" (git) sloganları attı. Görgü tanıkları iki büyük patlama ve silah sesleri duyulduğunu da söyledi. Çatışmalar sırasında yaralanan olmadığını ileri süren polis yetkilileri ise olayların kontrol altına alındığını bildiriyor. Minsk'te ordu ve polis birlikleri devriye geziyor.

Merkez Seçim Komisyonu'nun açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre, Lukaşenko oyların yüzde 80.23'ünü aldı. İkinci sırada muhalefet lideri konumundaki Svetlana Tihanovskaya'nın oyu ise yüzde 9.9.

İlk olarak Çin, Kazakistan ve Rusya liderleri tarafından tebrik edilen Lukaşenko, çatışmaların ardından yaptığı ilk açıklamada, Ukrayna'da iktidar değişikliğine yol açan gösteriler benzeri olaylara izin vermeyeceklerini söyledi. Muhalefet taraftarlarının "koyun" olduğunu ileri süren Lukaşenko, ülke dışından yönlendirildiklerini de iddia etti.

 

 

Tihanovskaya ise olayların ardından yaptığı ilk açıklamada, "İnsanlarımız artık uyandı, korkularını yendi. Sırf bu nedenle bile kazandığımızı düşünüyorum. Korkumuzu, ilgisizliğimizi, apolitikliğimizi yendik. Bu eşi görülmedik, inanılmaz bir şey" dedi. Muhalefet lideri, polisin göstericilere karşı güç kullanmasına tepki gösterdi.

Açıklanan sonuçların sağduyuya ters olduğunu, ülke yöneticilerinin iktidarı barışçı yolla teslim etmesi gerektiğini söyleyen Tihanovskaya, Merkez Seçim Komisyonu'na resmi itiraz dilekçesiyle başvuruda bulundu.

Lukaşenko şimdiye kadar katıldığı beş seçimi de yaklaşık yüzde 80'lik oy oranıyla kazanmış ancak Batılı insan hakları örgütleri hemen hemen her seferinde seçimlerin adil ve özgür olmadığını savunmuştu.

İlgili haber:

http://medyagunlugu.com/haber/terlik-devrimi-47632