Bedenin 'enerji kilitleri'

Bedenin 'enerji kilitleri'

31 Ocak 2021 Pazar  |   Serbest Kürsü

Melek Ay

Sanskrit dilindeki “Bandha” bedende olan enerjiyi birleştirmek ve birbirine bağlamak anlamındadır. Kilitlemek anlamına da gelir.  
İlk duyduğum zaman “bantlamak gibi” diye düşünmüştüm. Bir kapı düşünelim, üzerinde üst üste sıralı kilitleri olsun. Ortadaki kilidi anahtar ile kilitlediğiniz zaman diğer kilitler de otomatik olarak kilitleniyor.  

Bedenimizde bir “Bandha” uyguladığımız zaman ise içimizde bazı bölgelerimizi bilinçli bir şekilde kilitleriz. 

“Bandha” uygulamasının felsefi, psikolojik ve pratik anlamları vardır. Ancak bu yazıda bu kadar derin anlamlarına girmeyeceğiz. 

“Hatha Yoga”da “Bandha” önemli enerji yönlendirme uygulamalarıdır.  

Bilinçli bir şekilde “Bandha” uygulamaları, hem yaşam ateşi olan “Agni” yi kullanarak bedendeki enerji akışlarını kısıtlayan tutulmaları ortadan kaldırmamıza hem de yaşam enerjimizin “Prana” durumunu kontrol etmemize yardımcı olur. 

Bir ırmakta akan suyun akışını dengeli ve verimli olarak kontrol edebilmek gibidir. Uygulama, bedende kan dolaşımının, sinir ağının ve omurilik sıvısının akışının sağlıklı olmasına katkı sağlar. 

Omurganın ince ayarını yapmamıza olanak sağlar. 

Bedende bu çalışmalar bazı kasların kasılması ile sağlanıyor. Yoga egzersizlerinde de (Asana) son derece önemli uygulamalardır. 

“Hatha Yoga”da üç ana banda vardır: 

• Jalandhara Bandha: Boyun ile üst omurgayı içerir. Tüm omurganın dik olmasını sağlar. Sinir sistemi işleyişine katkı sağlar. 

• Uddiyana Bandha: Diyafram ile pelvik taban arasındaki bölgeyi kapsar. Sindirim sistemi sağlığına katkı sağlar.  

• Mula Bandha: Göbek deliği ile pelvik taban arasındaki bölgeyi kapsar. Ürogenital sistemin sağlığına katkı sağlar. 

Bu üç “Bandha”nın aynı anda uygulanmasına ise “Maha Bandha” denir. Enerji bu uygulamada artık birleşmiş, birbirine sarmalanmış ve birbirine bağlanmıştır. Büyük miktarda enerji boyun ve pelvik taban arasında biriktirilmiş ve yönlendirilmiştir.  

“Jalandhara Bandha” yeterince pratik edildikten sonra “Uddiyana Bandha” uygulamasına geçilir. “Mula Bandha” ise aslında “Uddiyana Bandha” uygulamasından doğar. 

“Bandha” uygulamalarını farkındalık ile ve teknik bilgiyi doğru kavrayarak uygulamak gerekir.  

Deneyimli bir yoga eğitmeni bu konuda bedeni ve nefesi zorlamadan ve adım adım gelişime alan açan bir pratik ile yardımcı olacaktır. 

Namaste...