Bayram, tatil, terör...

Bayram, tatil, terör...

14 Eylül 2016 Çarşamba  |   Köşe Yazıları

Bakanlar Kurulu kararıyla 9 güne çıkan Kurban Bayramı tatilinde şehirler boşaldı. 

Bir yanıyla tatil bayramı, diğer yanı ile kan, gözyaşı, ölüm, terör...

Kurban Bayramı tatilinin ilk 4 gününde, ülke genelinde meydana gelen trafik kazalarında toplam 36 kişi öldü, 171 kişi de yaralandı. 

Geleneksel kültürün bir parçası olan kurban kesimi esnasında meydana gelen kazalar, ölen insanlar, binlerce yaralanma. Ortaya çıkan korkunç kanlı manzaralar, telef edilen milyonlarca hayvan. 

Tatil sonrası meydana gelen kazalar ve ölüm yaralanma rakamları öncekilerle istatistik olarak kıyaslanacak, oranlar paylaşılacak, kaza, ölüm, yaralanma, yaptığımız duble yolların etkisiyle azaldı denecek, böylece ölüm ve kazalar üzerinden siyaset acımasızca sürdürülecek, olan ölen insanlara olacak, geride kalanları hayatları boyunca acıları ile yaşam sürdürecek.

İş cinayetlerinde bayram tatili yok: 9 günlük tatilde 10 ölüm. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin (İSİG) verilerine göre, 9 günlük bayram tatili süresince 10 işçi, iş cinayetine kurban gitti. (Temmuz 2016 Ramazan Bayramı dönemi)

Terör bayram dinlemiyor, terörle mücadelede. Son 3-5 günde yaşananlar...

PKK'lı teröristler Kurban Bayramı'nın ilk günü Van şehir merkezinde saat 11.00 sularında bomba yüklü aracı infilak ettirdi. Saldırıda, 4'ü polis, 4'ü İran vatandaşı, 50 kişi yaralandı. 

Güney Doğu'nun bazı yerleşim yerlerinde sokağa çıkma yasakları ve terörle mücadele devam ediyor.

Irak'ın kuzeyindeki Kelaspi Dağı eteklerinden Türkiye'ye sızmaya çalışan 40 kişilik bir PKK grubunun hazırlık içinde olduğu tespit ediliyor, bu tespitin ardından iki tabur Şırnak'tan Irak topraklarına girerek bir operasyon gerçekleştirmiş, gurubun büyük bölümü etkisiz hale getirilerek, bir çok silah mühimmata el konmuş.

Suriye'nin kuzeyinde, yaklaşık 3 haftadır devam eden sınır güvenliği ve terörle mücadele kapsamında meydana gelen çatışma ve saldırılarda 7 askerimiz şehit oldu.

Sınır birlikleri tarafından, gün içerisinde; Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 1.875 şahıs yakalanmış.

Şırnak-Silopi'de, güvenlik güçleri ile bölücü terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada, bölücü terör örgütü mensubu iki terörist ölü olarak, iki tabanca, 32 adet fişeği ve iki el bombası ile birlikte ele geçirilmiş. 

İran'dan Türkiye'ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 14 şahıs yakalanmış.

Türkiye'den Bulgaristan'a yasadışı geçiş teşebbüsünde bulunan 16 şahıs yakalanmış. 

Türkiye'den Yunanistan'a yasadışı geçiş teşebbüsünde bulunan 61 şahıs yakalanmış. 

Tatvan Tokaşlı Köyü bölgesinde, güvenlik güçlerince icra edilen arazi aramasında tespit edilen altı ayrı sığınakta; iki roketatar, 15 adet mühimmatı, iki makineli tüfek,1.300 adet fişeği, üç kalaşnikof piyade tüfeği, 600 adet fişeği, 500 adet M-16 fişeği, 12 el bombası, dört TNT kalıbı, sekiz el telsizi, bir güneş paneli, bir video kamera, çok sayıda el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan malzeme ile muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiş.

Bölücü terör örgütünün Irak kuzeyindeki kamplarından kaçan altı terörist silahsız teçhizatsız olarak Silopi'de teslim olmuş.

Son 1 yılda yaklaşık 1000 şehit...

Bölgemiz, ülkemiz ateş çemberinde. Bu şartlarda bayram!..