'Bayraktar'ı düşürme eğitimi verelim'

'Bayraktar'ı düşürme eğitimi verelim'

6 Aralık 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya ile Batı arasındaki ilişkilerin Ukrayna nedeniyle tehlikeli bir şekilde gerginleştiği dönemde emekli Rus General Yevgeniy Bujinski, Ukrayna'nın Türk Bayraktar TB2 SİHA’larını kullanmasını önlemek için Donbass bölgesindeki Moskova yanlısı birliklere askeri eğitim verilmesini önerdi. 

Rus devlet televizyonu Rossiya-1 kanalının "60 Minut" (60 Dakika) programında sunucular Olga Skabeyeva ve Yevgeni Popov,  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la cuma akşamı yaptığı telefon görüşmesinde Bayraktar konusuna özel vurgu yaptığını hatırlattı. Program konuğu Bujinski, Bayraktar SİHA'larının etkisiz hale getirilmesi için Rus askeri uzmanların askeri eğitim vermesi gerektiğini söyledi. Bujinski, "Rusya Savunma Bakanlığının bu konu üzerine çalışma yaptığına inanıyorum. Donbass'tabu silahları kullanabilecek uzmanlar yetiştirebiliriz." dedi. 

Türk ve Amerikan askeri uzmanların da Ukrayna ordusuna destek verdiğine işaret eden emekli general, "Ne yani, Ukrayna askerleri Bayraktar SİHA'larını kullanmayı kendileri mi öğrendi? Türkler Ukrayna'da onları eğitiyor, eğitim tatbikatı yaptırıyor. Dolayısıyla bizim de benzer adımlar atmamız lazım" dedi. Ukrayna, Türkiye'den aldığı SİHA'ları Donbass'ta ilk kez ekim ayında kullanmıştı.

Rus medyası, cuma akşamı yapılan Putin-Erdoğan telefon görüşmesinde, Rusya liderinin Bayraktar konusuna özellikle vurgu yapmasını manşetlere taşıdı. Söz konusu haberler 50'den fazla çeşitli Rus medya kuruluşunda geniş yer aldı.

Sputnik'in haberine göre, Putin Erdoğan'la görüşmesinde, Kiev'in Minsk anlaşmalarının bozulmasına yönelik yıkıcı bir çizgi izlemeye devam ettiğini, Bayraktar tipi silahlı insansız hava araçlarının kullanılması da dahil Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin çatışma bölgesindeki provokatif eylemler içinde bulunduğunu söyledi.

Rusya lideri Putin ile ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna konusunda 7 Aralık'ta bir video konferans görüşmesi yapacak.

Etiketler:  Rusya