'Bayraktar Türkiye'nin sorumluluğunda'

'Bayraktar Türkiye'nin sorumluluğunda'

15 Kasım 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ardından önde gelen senatörlerden Aleksey Puşkov Ukrayna'ya Türk Bayraktar TB2 SİHA’larını satılmasına tepki gösterdi. 

Putin'in Bayraktar'dan söz etmesine karşın Türkiye'nin adını vermemesine ve eleştirilerini Batılı ülkelere yöneltmesine karşın Rusya Federasyon Konseyi (Senato) Enformasyon Politikası Komisyonu Başkanı Puşkov doğrudan Ankara'yı hedef aldı.  

Sosyal medya sayfasında paylaşımda bulunan Puşkov, "Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu SİHA'ların Ukrayna'ya satılmasının ardından onların malı haline geldiğini, bu nedenle Türkiye'ye herhangi bir suçlama yöneltilemeyeceğini söyledi ama bunlar satılmadan önce Türkiye'nin malıydı" dedi. 

Bu silahları kime satacağına Türkiye'nin karar verdiğini belirten Puşkov, “Ankara Ukrayna'nın bu SİHA'ları neden satın aldığını gayet iyi biliyor. Dolayısıyla bu konuda sorumluluktan kaçamaz” diye konuştu.  

Putin önceki gün yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerini Ukrayna'nın doğusunda SİHA kullanmasına göz yummakla, ABD'yi ise fiilen desteklemekle suçlamış, çatışma bölgesinde bu araçların kullanılmasının anlaşmalara aykırı olduğunu söylemişti.

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/putinden-bayraktar-tepkisi-50407

Etiketler:  Rusya