Bayrak hikâye sen istihdamdan haber ver

Bayrak hikâye sen istihdamdan haber ver

23 Haziran 2020 Salı  |   Serbest Kürsü

Berna Can

"Gazetecilikte gerçek olmayan bir öge bile olursa bütün hayatınızın üstüne gölge düşebilir." Gabriel García Márquez 

On-line bir toplantıda yaptığı açıklamalarla Türkiye’nin gündemine oturan Tunç Soyer Büyükşehir kadrosuna yaptığı atamalarla tartışılırken “şans eseri” mükemmel bir salvo yaptı. Bir İzmir bayrağı, bir İzmir parası dedi; İyi Partili Müsavat Dervişoğlu ve İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar hariç herkes liyakati tartışılan atamaları unutuverdi. 

Ülke siyaseti açısından baktığınızda salgın süreci de dahil olmak üzere, ekonomideki kötü gidiş hat ve Millet İttifakı belediyelerinin başarılarını gölgeleyici, suçlayıcı açıklamalara ağırlık veren AKP’nin İzmir’de yaşanan bu olaylar kaba tabirle ekmeğine yağ sürmüştür. 

İzmir Millet İttifakında çatlaklıklar mı var? Yoksa İyi Parti içinde çatlamalar mı bilinmez. Edindiğim kulis bilgileri ve Kırkpınar’ın "İstanbul ve Ankara’da istihdam yaratma açısından sorun yok, sorun yalnızca İzmir’de var. Pandemi dönemini saymıyorum ama bir yıldır yapılmış bir şey yok” sözleri. 

Bakın, bu çok ciddi bir çıkıştır. Bu konuya CHP Genel Merkezi ne der ya da ne demiştir acaba? CHP Genel Merkezinden kongre hazırlıkları varken bir açıklama beklemiyorum ama İyi Parti Genel Başkanı Akşener’den illaki gelecektir. Bakalım ilerleyen günler ne gösterecek? Tunç Soyer’e tavsiyem Millet İttifakı adayı ve başkanı seçildiğini unutmaması üzerinedir. Çünkü siyasette bir etki vardır, o da inanın kelebek etkisi kadar önemli sonuçlar doğurur. Elbette Büyükşehir Belediye Başkanımız olarak yanındayız ancak bazen yanında olmak sosyal medyada #yalnızdegildir noktasına geliverir ki o vakit herkes yeniden düşünmeye başlar. 

Foça Belediyesi'nde neler oluyor? 

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz’ü tanırım. Bu partinin yarattığı, desteklediği genç, çalışkan ve zamanla tecrübe edinebilecek siyasetçilerden biri. İlk günden, son güne dek herkes yanında oldu ve herkesi yanında tutmayı başardı. Foça İzmir için çok kıymetli bir ilçe ve sahip olduğu değerler açısından baktığımızda çok kişinin gözünün kalacağı bir yer. 

Basında çıkan ve mahkemeye yansıyan silahlı olaylara asla inanmıyorum. Tam ve açık bir provokasyon ancak; bu olayı fırsat bilen merkezi hükümet “ya kayyum atarsa” sorusunu sormadan da edemiyorum. Kulislerde konuşulan Foça’ya Kayyum atanması konusunun CHP’nin de gündeminde olduğu. Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Merkezi’ne ziyaret gerçekleştiren Fatih Gürbüz’e samimiyetle bu düşüncelerini açıkladılar mı bilmem. Ancak küçük bir tavsiye benden; Fatih Başkan, üzerinden yürütülen algıyı lütfen sen aleyhine yönet. 

İzmir'in gururu İzmir Barosu ve avukatları 

Baro seçimlerinde yapılmaya çalışılan adaletsiz sisteme dur demek için ülkenin 80 ilinden baro başkanları 19 Haziran günü Ankara’ya Savunma Yürüyor yürüyüşü başlattı. Hepsini canı gönülden kutluyor ve adalete ihtiyacı olan her birey adına teşekkür ediyorum. 

Lütfen şunu ayırt edin; Baroların bu yürüyüşü hiçbir partinin başlattığı ya da yaptığı yürüyüşe benzemiyor ve değil. Barolar, avukatlar başta meslek hakları, hak, hukuk ve yargıda siyasallaşmanın önüne geçmek için yürüyor. 

Bu yürüyüşün en başından, en sonuna öncülük ve yoldaşlık eden İzmir Barosu başkanı Av. Özkan Yücel ve İzmir Barosu avukatları İzmir’in yüz akı ve gururudur. Ankara’ya “yeşil pasaportları“ olsa dahi alınmayan tüm baro üyelerine destek olmak için İzmir Barosu da her gün saat 18:30'da İzmir Barosu önünde oturma eylemi gerçekleştiriyor. Katılın, destek olun, yalnız bırakmayın derim.

(nethaberizmir.com)

Yazının orijinali için tıklayın