Batı'dan uzaklaşma mı kopuş mu?

Batı'dan uzaklaşma mı kopuş mu?

24 Eylül 2022 Cumartesi  |   Günlük

Medyascope TV'de Gülçin Karabağ, Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi (EDAM) Direktörü Sinan Ülgen, Liverpool Üniversitesi Çin Kampüsü Çin Çalışmaları Bölümü’nden siyaset bilimi doçenti Ceren Ergenç ve Medya Günlüğü yazarı-Medyascope yorumcusu Aydın Sezer'le Rusya-Ukrayna savaşı ve Türkiye'nin dış politikasında öne çıkan başlıkları konuştu.

Ergenç, savaşın Çin açısından beklenmedik bir gelişme olduğunu belirtirken, "Çin'in Rusya'yı desteklediği havası var ama bu tam bir destek değil. Çin kendi çıkarlarını korumak istiyor ve Rusya'nın beklediği meşruiyeti vermiyor. Her açıklamasında Ukrayna'nın toprak egemenliğine saygı vurgusu var. Söylemdeki desteğin somut bir karşılığı yok" dedi.

Ülgen, ABD'nin Çin'i stratejik hasım olarak gördüğünü ve uzun vadeli politikalar geliştirdiğini, ancak 24 Şubat'ta savaşın başlamasının ardından Rusya'nın öncelikli tehdit haline geldiğini söyledi. "Öncesinde ABD için Rusya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi ve nükleer silah sahibi bir ülkeydi, o kadar" diyen Ülgen, Pekin-Moskova yakınlaşmasının ABD'yi kaygılandırdığını belirtti.

Sezer ise, Ukrayna'daki son referandum kararıyla savaşın geri dönülmez bir noktaya evrilmeye başladığını, oylama yapılacak bölgelerin ilhak kararı almasıyla buraların Rus toprağı sayılacağını, dolayısıyla savaşın Rus topraklarında yaşanması durumunun ortaya çıkacağını söyledi. Sezer, referandumun güneydeki iki kentte yapılmasının ise sürpriz olduğunu belirterek, "Bu iyi düşünülmüş bir hamle mi, emin değilim" dedi.

Programda ayrıca şu sorulara yanıt arandı:

-Dünya Erdoğan'a nasıl bakıyor?

-Erdoğan Şanghay İşbirliği Örgütü'ne (ŞİÖ) neden ısrarla üye olmak istiyor ya da gerçekten istiyor mu?

-Çin Türkiye'nin üyeliğine neden karşı?

-ŞİÖ ve AB benzer yapılar mı?

-Türkiye Batı'dan uzaklaşıyor mu yoksa dışlanıyor mu?

-Putin neden Erdoğan'ın iktidarda kalmasını istiyor?

 

Etiketler:  Diplomasi Rusya