Batı dayatmasıyla 'demokrasi'

Batı dayatmasıyla 'demokrasi'

6 Aralık 2021 Pazartesi  |   Günlük

Artı TV'de Bereket Kar, Libya'da 24 Aralık'ta yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde yaşanan siyasi gerginliği ve seçimin Türkiye'yi de yakından ilgilendiren olası sonuçlarını Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer'le konuştu.

Batılı ülkelerin zorlamasıyla yapılacak seçimde Muammer Kaddafi’nin Rusya destekli oğlu Seyfülislam Kaddafi’den sonra Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’ni destekleyen General Halife Hafter’in adaylığının iptal edilmesi zaten belirsizlikler içinde gidilen oylama öncesi tansiyonu arttırmış durumda. Sezer, Batı'nın zorlamasını Libya'nın sahip olduğu enerji kaynaklarına ve ülkenin stratejik konumuna bağladı.

Libya'da bu koşullarda şeffaf, kapsayıcı ve sonucu herkes tarafından kabul edilecek bir seçim yapılması mümkün mü? Adaylığı engellenen önemli aktör Hafter seçime katılmazsa ne olur? Yabancı güçlerin oylama öncesi çekilmesi olasılığı var mı? Seçimin iç savaşa evrilmesi mümkün mü? Türkiye karşıtı bir adayın kazanmasının Ankara açısından sonuçları ne olur? Libya seçimlerinin Türk dış politikasına herhangi yansıması olabilir mi?

Kar Libya seçimlerine dair merak edilenleri sordu, Sezer yanıtladı: