Başörtüsünü 'silah' olarak kullanmak

Başörtüsünü 'silah' olarak kullanmak

24 Aralık 2014 Çarşamba  |   Kötü

Başörtüsü bu ülkede en çok "suistimal" edilen konuların başında geliyor. Yasaklı olduğu dönemin artık geride kalmasıyla "suistimal" yine de son bulmadı. Kişiyi ilgilendirmesi gereken bir konu gerek politikacılar, gerekse medya tarafından sık sık gündeme getiriliyor. Gündeme getirilmekle kalınmıyor "başörtüsü" siyasi bir "rant" ve bazılarına karşı bir "silah" olarak kullanılıyor...

Star'da bir başlık:
"CHP başörtülü ilk başkanını kovdu."

Haberde şöyle deniliyor:

"8 Eylül günü CHP Kocaeli Kartepe Gençlik Kolları Başkanlığı'na atanan ve CHP'nin ilk başörtülü gençlik kolu başkanı olarak dikkat çeken Özden Sağ'ın  partiden kovulmasının ayrıntıları ortaya çıktı. Ensonhaber'de yer alan habere göre Sağ gençlik kolu başkanı görevine gelmeden hemen öncesine kadar başı açıktı. Gençlik kolu başkanlığı öncesinde başını kapatan, Özden Sağ amacına ulaşmış ve başkan olarak göreve gelmişti. Sağ'ın başörtüsünü başkan olmak için taktığı anlaşılınca partiden kovuldu."


Başlığa bakınca Sağ'ın başörtüsü taktığı için görevden alındığı, dolayısıyla "cezalandırıldığı" sonucu çıkıyor. Ama haberin son cümlesindeki "başörtüsünü başkan olmak için taktığı anlaşılınca" ifadesi durumun hiç de öyle olmadığını ortaya koyuyor. Yani, Sağ'ın prim yapmak için başörtüsünü kullandığının anlaşılması görevden alınmasının asıl nedeni.

Sorun sadece başlıkla içerik arasındaki çelişki değil. Bu kadar hassas konudaki bir haberi "Başörtülü başkan kovuldu" başlığıyla verirseniz okurları da yönlendirmiş, yani aslında kışkırtmış oluyorsunuz.
Bunu haberin altındaki okuyucu yorumlarında da görmek mümkün.
Bakın bir okuyucu ne yazmış:

"Müftü Karısıyım" diye video paylaşıp bar işletmecisi çıkan fake başörtülüler bunlarda, çarşaflılara medya önünde rozet takıp sonra otobüsten atan kokanalar bunlarda, Muhammed seni bırakmaz sonra diyerek partilisinin kutsalıyla dalga geçen "genel soytarı" bunlarda,Bir de fake başörtülü Gençlik Kolu başkanı olmuş ne farkeder.Hayatları üçkağıt, Alavere Dalavere! Kapatın O partiyi!"

Bu da bir başka yorum:

"CHP NİN BAŞININ İÇİ KAPALI"

Haberin içinde doğrusu yazmasına rağmen başlık amacına ulaşmış!

Bunun adı gazetecilik değil, bu başörtüsünü silah olarak kullanıp insanları kışkırtmaktan başka bir şey değil!..

 

24.12.2014