'Başka önder aramayın'

'Başka önder aramayın'

28 Haziran 2019 Cuma  |   Köşe Yazıları

Fidel Castro’nun 70. yaş günü anısına düzenlenen, Uluslararası Edebiyat Yarışması’nda ödül almak üzere; 12 Aralık 1996’da Küba’ya giden ve Fidel Castro ile görüşen Dursun ÖZDEN* kendisine “Türkiye’de solcu, ilerici ve devrimci gençler; Che Guevara ve Fidel Castro’yu çok seviyorlar ve sizleri mutlak önder olarak kabul ediyorlar…” der.  

Bu sözlere Küba’nın efsane lideri Castro’nun verdiği yanıt çok anlamlıdır: 

“Devrimci M. Kemal ATATÜRK varken, Türk gençleri neden kendilerine başka önder arıyorlar? Devrimci ATATÜRK bizim ve tüm mazlum halkların esin kaynağıdır…” 

Okan Bayülgen'in sunduğu Uykusuzlar Kulübü programına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu konuk oldu. Bayülgen, Ekrem İmamoğlu’na “Siz bir proje misiniz?” soruna  İmamoğlu “Trabzon’un 40 haneli köyünde doğmuş Atatürk Cumhuriyeti’nin bir projesiyim” yanıtını verdi. 

23 Haziran gecesi seçim sonuçları açıklandıktan sonra sokaktaki insanlara dikkatli bakan gözler TARKAN Konar’ın** altını çizdiği gibi, “Bu seçim sonucunun ideolojik bir arka planı var, O da, Atatürkçülük ve Kemalizm'in soğuk bir resmî ideoloji olmaktan çıkıp muhalefet, sokak tarafına geçmesidir.” 

Halkı faşizmle baş başa bırakan, boykot çağrısı yapan bir aday bile çıkarmayan TKP, sokağın karşısında kaldı. Tarih hükmünü yazacaktır. 

Ancak,  İstanbul'da yinelenen seçimlerin ardından yaptığı açıklamada, Ekrem İmamoğlu'nu "İslamcı bir patronun halk kahramanı olarak” ifade eden TKP’ye şunu soralım: “Komünist bir halk kahramanı“ adayınız vardı da oy mu vermedik? 

Küba’nın efsane lideri ile söze başladık yine onunla tamamlayalım. 1997’de Fidel Castro Habitat Toplantısında, "Sakın kendinize başka esin kaynağı aramayın” demiş ve şunu eklemiştir:  

“Asıl devrimci M. Kemal Atatürk’tür. Ben bir devrim yaptım, ama O’nun yaptıklarını asla başaramazdım. Sakın kendinize başka esin kaynağı aramayın…”   

*Gazeteci, şair, araştırmacı

**Eski Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği Başkanı, esnaf, aktivist