Basında Gezi Davası kararları

Basında Gezi Davası kararları

26 Nisan 2022 Salı  |   Günlük

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti pazartesi gfünü, 4,5 yıldır tutuklu olan iş insanı Osman Kavala'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi'ye 18’er yıl hapis cezası veren mahkeme, tutuklanmalarına karar verdi.

Kararlar, sadece BirGün ve Evrensel gazetelerinde manşete taşındı. BirGün, “Gezi biat etmez, teslim olmaz, hapsedilemez: Biz kazanacağız” manşetini atarken Evrensel de “Ferman Padişahın, Gezi Milyonların” başlığını kullandı. 

Sözcü ve Cumhuriyet ise davayı sürmanşetten gördü. Sözcü, sürmanşetteki haberinde “Tartışmalı Gezi kararı” başlığını, Cumhuriyet de “Gezi’ye ömür boyu” başlığını kullandı. 

İktidar yanlısı gazeteler ise çoğunlukla Kavala’ya verilen müebbet hapis cezası üzerinden gördükleri habere birinci sayfalarında ufak yerler ayırdı. 

Vatan Partisi’nin yayın organı Aydınlık gazetesi, o dönem desteklediği ve kitlesinin yer aldığı eylemlere ilişkin davanın sonucu birinci sayfasından görmedi. 

O dönem Gezi’yi sıklıkla hedef alan eski AKP’li isimlerin kurduğu Karar gazetesi de kararları manşet yanından kısa bir haberle gördü. Haberde kararlar “ağır” olarak nitelendirildi.

(BirGün)