'Basında böyle bir dönemi hiç yaşamadık'

'Basında böyle bir dönemi hiç yaşamadık'

15 Kasım 2021 Pazartesi  |   Kötü

Basın Konseyi Üyeler Kurulu toplantısı yapıldı ve üç yıl süreyle görev yapacak yeni Yüksek Kurul üyeleri seçildi. Türkiye çapında basın kuruluşlarının ilk kadın başkanı olan Pınar Türenç, Türkiye Basın Konseyi Başkanlığı görevine üçüncü kez getirildi. 

Basın Konseylerinin asıl amacındaki anahtar kelimenin "özgürlükler" olduğunu belirten Türenç, “Yanlışların karşısında, cesaretle halktan ve yasalardan aldığı güçle susmamayı kendine görev edinenler, yarınlara umutla yürümek isteyenlerdir. Demokrasilerin vazgeçilmez değeri olan özgür ve bağımsız basın, kuşkusuz olmazsa olmazımızdır. Halkın haber alma ve bilgilenme hakkının kutsallığından taviz vermeden mücadele başlıca görevimizdir” dedi. 

Türenç konuşmasının ardından, Basın Konseyi’nin kurucusu ve uzun süre başkanlığını yapan gazeteci- yazar Oktay Ekşi’yi “Onursal Başkanlık” takdimi için kürsüye davet etti ve belgesini verdi. 

Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun oy birliği ile ‘Basın özgürlüğü ve medya etik ilkeleri için çalışmaları, kurumun yaşatılmasında özverili hizmeti’ nedeniyle “Onursal Başkan” seçtiği Ekşi de yaptığı konuşmada, Basın Konseyi başkanlığının bugüne kadar yaptığı tüm görevlerden daha onurlu bir sıfat olduğunu söyledi.  

Konuşmasında Türkiye’de medyanın 190 yıllık tarihinden kesitler sunan ve bu dönemin üçte birine tanıklık ettiğini kaydeden Ekşi, “Medyamız bugün en karanlık dönemini yaşıyor. Bu kadar ağır ve rezil dönem hiçbir zaman yaşamadı” diye konuştu. Ekşi, Türkiye’nin 13 yıldır Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde kendisine 153 ve 155’inci sıralarda ancak yer bulabildiğini, Bangladeş ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin de altında olduğunu hatırlattı. 

Bugün medyanın yüzde 95’inin iktidarın kontrolü altında olduğunu, RTÜK ve BİK’in muhalif medyaya ceza yağdıran "hükümet sopası" durumuna geldiğini kaydeden Oktay Ekşi, özgürce gazetecilik için bir araya gelme ve birlikte mücadelenin gerekliliğini vurguladı. 

Üyeler Kurulu toplantısında Yüksek Kurul’un gazeteci kontenjanından 12, okur temsilcisi kontenjanından ise 14 üye seçildi. Seçilen üyeler şunlar: 

GAZETECİ ÜYELER: Okşan Atasoy, Tufan Türenç, Doğan Satmış, Barış Terkoğlu, Murat Ağırel, Misket Dikmen, Pınar Türenç, Atilla Gökçe, Fehmi Ketenci, Yazgülü Aldoğan, Turgay Noyan ve İpek Özbey. 

OKUR TEMSİLCİSİ ÜYELER: Hüsamettin Cindoruk, Murat Önok, Başar Yaltı, Namık Tan, Yaman Törüner, İlter Turan, Suat Gezgin, Cem Şenler, Muhammed Şahin, Tamer Atabarut, Fatoş Adiloğlu, Hulusi Turgut, Nilay Arat ve Üstün Ünügür.

(Basın Konseyi)