'Basına akreditasyon kabul edilemez'

'Basına akreditasyon kabul edilemez'

29 Ekim 2021 Cuma  |   Kötü

Cumhuriyetimizin 98’inci yıl dönümü kutlamaları kapsamında Anıtkabir’de devlet erkânının katıldığı törende, basına akreditasyon uygulanması kabul edilemez. 

Bir süredir basın mensupları arasında ayrımcılık yapmayı, ‘muhalif’ gördüğü medya kuruluşlarının muhabirlerini törenlere almamayı alışkanlık haline getiren iktidar, başta FOX TV olmak üzere bazı televizyon ve gazetelerin muhabirlerine yine akreditasyon uygulamış ve Anıtkabir’deki törene almamıştır. 

Atatürk’ün “Benim en büyük eserim” dediği Türkiye Cumhuriyeti’nin bir asra yaklaşan kuruluş yıl dönümünü ulus olarak büyük bir coşkuyla kutlarken, Anıtkabir’de basına yapılan bu keyfi ve hukuksuz uygulamayla asıl basın özgürlüğü hedef alınmış; Cumhuriyet coşkusu gölgelenmek istenmiştir. 

Unutulmasın ki bu girişimler, ne Cumhuriyetin coşkuyla kutlanmasını engelleyecek ne de özgür basını görevini yapmaktan alıkoyacaktır. 

Bu tür girişimlere karşı basın özgürlüğüne her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız; halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı uğrunda görevimizi eksiksiz yerine getirmek için kenetleneceğiz. 

Basın Konseyi olarak, iktidardaki zihniyeti bir kez daha gazeteciler arasında ayrım yapmaktan ve ‘muhalif’ gördüğü medyaya adeta düşmanca yaklaşmaktan vazgeçmeye; Anayasal teminat altında olan basın özgürlüğüne ve demokratik hukuk devleti ilkelerine saygılı olmaya bir kez daha davet ediyoruz. 

(Basın Konseyi)