Basın toplantısında Türk bayrakları

Basın toplantısında Türk bayrakları

14 Aralık 2017 Perşembe  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu yıl 13. kez düzenlediği geleneksel yıl sonu basın toplantısında dört saate yakın sürede çok farklı konularda açıklamalar yaptı.

1600'den fazla gazetecinin akredite olduğu basın toplantısı bir yanlış anlamayla başladı: Rusya lideri mart ayında yapılacak başkanlık seçimleriyle ilgili bir soruyu yanıtlarken gazetecilerden birinin "Putin bay bay" yazılı bir kağıt tuttuğunu sanarak biraz da gergin şekilde ona söz verdi. Ancak kadın gazeteci kağıtta "bay bay" değil Tatarca "büyükbaba" anlamına gelen "babay" yazdığını söyleyince ortam yumuşadı.

Daha çok iç politika ağırlıklı geçen basın toplantısında Putin son Suriye ziyaretiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken, krizin en çok Türkiye'ye zarar verdiğini, ülkede çok sayıda Suriyeli göçmen bulunduğunu söyledi.

Bütün gazetecilerin Putin'e soru sorabilmek içi yarıştığı basın toplantısında dikkat çekebilmek amacıyla Türk bayrağı sallayan Türk gazetecilerin görüntüsü iki kez canlı yayında ekrana geldi. Basın toplantısı üç saat 50 dakika sürdü.