TGC Basın Özgürlüğü Ödülleri'ni kazananlar

TGC Basın Özgürlüğü Ödülleri'ni kazananlar

16 Temmuz 2020 Perşembe  |   iyi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 1989 yılından bu yana verdiği "Basın Özgürlüğü Ödülleri"ni kazananlar belli oldu. Basın Özgürlüğü Ödülü bu yıl kişi dalında Fatih Polat’a verildi. Kurum dalında "işsiz gazeteciler" ödüle değer görüldü.

Basın Özgürlüğü Ödülleri Büyük Seçici Kurulu'nda bu yıl; Adnan Özyalçıner Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı, Altan ÖymenTGC Kıdemli Üyelerinden- yazar, Gökhan Durmuş  TGS Genel Başkanı, Kenan Kocatürk Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı, Nazan Moroğlu İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı, Prof.Dr.Nurçay Türkoğlu Arel Üniversitesi İletişim Profesörü-Öğretim Üyesi, Semra Kardeşoğlu Birgün Gazetesi-TGC Yönetim Kurulu Üyesi, Sibel Güneş TGC Genel Sekreteri, Tuğrul Eryılmaz bu ödülü daha önce kazananları temsilen, Turgay Olcayto TGC Başkanı ve Zeynep Oral PEN Türkiye Merkezi Başkanı yer aldı.  

Büyük Seçici Kurul Başkanlığı’na TGC Başkanı Turgay Olcayto, yazmanlığına TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş seçildi.

2020 Basın Özgürlüğü Ödülü Kişi dalında gazeteci-yazar Fatih Polat’a verildi. Fatih Polat “Türkiye’de gazetecilere dayatılan zor koşullara rağmen mesleğin evrensel kurallarından ödün vermeden halkın haber alma hakkına sahip çıkarak, demokrasi ve özgürlüğe ulaşılması için verdiği mücadelesinden” ötürü ödüle değer görüldü.

2020 Basın Özgürlüğü Ödülü Kurum dalında “Türkiye’de halkın haber alma hakkının engellenmesi ve toplumsal belleği zedelemek için egemenler eliyle gazetecilik mesleğinden uzaklaştırılan meslektaşlarımızla dayanışma amacıyla ”işsiz gazeteciler"in ödüllendirilmelerine karar verildi. 

Pandemi dolayısıyla ödüllerin veriliş tarihi daha sonra açıklanacak.

(TGC)