Basın meslek örgütleri birleşti...

Basın meslek örgütleri birleşti...

20 Haziran 2022 Pazartesi  |   iyi

Basın meslek örgütleri, iktidarın seçim ortamına girilirken ‘Basın Kanunu ve Basınla İlgili Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ teklifi adı altında özensiz ve telaşla hazırladığı ‘Sansür Yasası’nın Meclis’ten geçmemesi için ortak hareket etme kararı aldı. 

Basın Konseyi’nin de aralarında bulunduğu basın meslek örgütleri, Salı günü (yarın) İstanbul ve diğer kentlerde, Çarşamba günü de Ankara’da buluşacak. Basın meslek örgütlerinin konuya ilişkin ortak açıklaması şöyle: 

“Sansür yasasına karşı Salı günü İstanbul ve diğer kentlerde Çarşamba günü Ankara'dayız. 

Gazeteciler sosyal medya ve dezenformasyon yasasına karşı çıkıyor. 

Gazetecilerin katılımı olmadan basın kanunu yapılmasını kabul etmiyoruz. 

Basın tarihimize kara bir leke olarak geçecek bu yasanın geri çekilmesini istiyoruz. 

Tüm toplumun haberleşme özgürlüğüne engel olacak ve hapis korkusu yayacak Anayasaya aykırı bir basın yasası istemiyoruz. 

Basın ve ifade özgürlüğünü savunmak için tüm meslektaşlarımızı bir arada olmaya, Çarşamba günü Ankara'da buluşmaya çağırıyoruz." 

Açıklamayı imzalayan kuruluşları: Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği, DİSK Basın-İş Sendikası, Gazeteciler Cemiyeti (Ankara), İzmir Gazeteciler Cemiyeti, KESK Haber-Sen Sendikası,
Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ve Türkiye Gazeteciler Sendikası.

TGC açıklaması

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) konuya ilişkin açıklaması da şöyle:

"Basın meslek örgütleri 22 Haziran 2022 Çarşamba günü TBMM’de görüşülmesi beklenen Sosyal Medya Yasa Tasarısı’na karşı çıkmak için bir araya geldi. Yedi basın meslek örgütü 21 Haziran 2022 Salı günü saat 14.00’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konferans Salonu’nda toplantı düzenliyor. 

Sosyal Medya ve Dezenformasyon Yasa Tasarısı’na karşı çıkan basın meslek örgütleri tüm yurttaşların haberleşme özgürlüğüne engel olacak, tutuklu gazeteci sayısını artıracak bu girişimden vazgeçilmesini istiyor. Gazetecilerin katılımı olmadan Basın Kanunu yapılmasını kabul etmiyor.

#SansürYasasınaHayırkonulu toplantıya Türkiye Gazeteciler Cemiyeti adına Başkan Turgay Olcayto, Türkiye Gazeteciler Sendikası adına Genel Başkan Gökhan Durmuş, Basın Konseyi adına Başkan Pınar Türenç, Türkiye Yazarlar Sendikası adına Genel Başkan Adnan Özyalçıner, DİSK Basın İş Sendikası adına Genel Sekreter Özge Yurttaş, PEN Yazarlar Derneği adına 2.  Başkan Halil İbrahim Özcan, Türkiye Yayıncılar Birliği adına Kenan Kocatürk katılacak.

(Basın Konseyi, TGC))