Basın kuruluşlarından RTÜK'e ceza tepkisi

Basın kuruluşlarından RTÜK'e ceza tepkisi

8 Temmuz 2021 Perşembe  |   Günlük

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, RTÜK’ün son olarak beş televizyon kuruluşuna verdiği yayın durdurma ve para cezalarıyla yine Anayasa’ya aykırı davrandığına ve sansür uyguladığına dikkat çekti.

TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı: 

“Bir kamu kurumu olan ve her yayın organına eşit davranma sorumluluğu bulunan RTÜK, son verdiği cezalarla iktidarın sansür kurulu olarak çalışmayı sürdürdüğünü bir kez daha kanıtlamıştır. 

RTÜK Halk TV’ye para ve program durdurma cezası, FOX TV, KRT, TELE1 ve TV100’e de para cezası vermiştir. Halkın haber alabilmesi ve tercihlerini sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için iktidar erkinin kamu yararına olmayan faaliyetlerinin halka ulaştırılmasının karşılığı, yayın durdurma ve para cezası olmamalıdır. Gazetecilerin görevi, haberleriyle iktidarı memnun etmek değildir. 

RTÜK verdiği cezalarla medya kuruluşlarını kamusal meseleleri tartışmaktan caydırmaya, eleştirel haber yapılmasını engellemeye çalışmaktadır. Yayın durdurma ve para cezalarıyla hem sansür uygulamakta, hem de medya kuruluşlarını ekonomik olarak zayıflatacak bir yöntem izlemektedir. 

RTÜK’ü bir kez daha kararlarında Anayasa’ya, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne saygılı olmaya, yasaların önüne geçen yayın durdurma ve para cezalarıyla halkın haber alma hakkını engellemekten vazgeçmeye çağırıyoruz." 

Basın Konseyi'nin açıklaması

Basın Konseyi'nin aynı konudaki açıklaması da şöyle:

"Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK)  televizyon kuruluşlarına yağdırdığı hukuk dışı program yasaklama ve idari para cezalarının, siyasi baskılarla alındığı ortadadır. 

TÜRKÜ çalındığı için HALK TV’ye 3 günlük program durdurma cezası veren RTÜK’ün, iktidarca atanmış birkaç kurul üyesi, ayrıca TELE 1, KRT, FOX TV, HALK TV ve TV 100  adlı televizyon kuruluşlarını, idari para cezalarıyla ekonomik açıdan köşeye sıkıştırma gayretleri, kabul edilemez.  

Halkın haber alma hakkını yerine getirmekle yükümlü olan medyanın, türlü çeşitli yollarla sesini kısma gayretkeşliği, hukuka, yasalara, evrensel kurallara, ANAYASA teminatı altındaki basın özgürlüğüne aykırıdır. 

İktidarın sopası olarak görevlendirilen bu kurumların, program yasaklamaktan ve idari para cezaları yağdırmaktan vazgeçmelerini bir daha hatırlatıyoruz. Basının susturulma çabaları karşısında, hukukun er geç uygulanmasını ve bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz."

(TGC, Basın Konseyi)