Basın Konseyi toplantısı: Medyanın 9 sorunu var

Basın Konseyi toplantısı: Medyanın 9 sorunu var

11 Eylül 2021 Cumartesi  |   iyi

Basın Konseyi, İzmir Çeşme’de basının sorunları beklentiler konulu özel bir toplantı düzenledi. Geniş katılımlı toplantının konuğu olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bir konuşma yaptı ve soruları yanıtladı. Sosyal medya için düzenleme girişimlerine değinen Kılıçdaroğlu medyanın 9 temel sorununu dile getirdi, bunların çözümünde ümitsiz olunmaması gerektiğini, otoriterleşen yönetimin ilk kez demokratik bir yolla gönderileceğini söyledi. Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç de medyanın kodlarıyla daha oynanmamasını gerektiğini belirterek, “İktidara sesleniyoruz, medyanın üzerinden ellerinizi çekiniz” dedi.

İlk konuşmayı yapan Türenç, Basın Konseyi'nin 35 yıla yakın süredir iletişim ve basın özgürlüğü ile medya etiğini yaşatabilmek için çalıştığını söyledi ve “İletişim özgürlüğünü darbe aldığı son yıllarda, hep beraber mücadelemizi yapmak zorunda olduğunu yinelemek istiyorum” dedi.

Medyanın yüzde 95 inin iktidarın  kontrol altında tutulmasının yakıcı olduğunu belirten Türenç, medyanın hiçbir demokratik ülkede benzerine rastlanmayan müdahaleler yaşadığını söyledi. Bu yoğun baskı kıskacında halkın haber alma hakkının da yok sayıldığı gerçeği ile karşı karşıya bulunulduğunu belirten Türenç, “Medya grupları el değiştirirken tirajlar hedeflenen oranda yükselmedi. Bu garabet modelde kamu kaynaklarıyla el değiştiren gazeteler küçüldü, televizyonların izlenirliği azaldı. Bu antidemokratik uygulama, bize şu gerçeği bir daha yaşattı: Baskı altında olan toplumlar önünde sonunda başkaldırırlar. Okuyucunun isyanı da gazeteleri almayıp, sunulana güvenmeyip, ekrana sırtını dönmesidir” dedi. 

Türenç, “Siyasi güç, ekonomik ve siyasi baskısını giderek yükselterek, korku, baskı, yıldırma yolunu uyguluyor. Yasa tanımaz RTÜK ile BİK, iktidarın sopası olma görevlerini  basın üzerinde kabul edilemez şekilde sürdürmekte. Eleştirel gazetecilik yapan gerçek gazeteciler için açılan davalar ve cezalar da dağlar gibi” diye konuştu. Sosyal medyayı zapturapt altına almak için düzenleme çalışmaları yapıldığını kaydeden Başkan Türenç, böyle bir yasal düzenlemenin  şeffaflık çerçevesinde, gerçeğin yayılması, iletişim özgürlüğü çerçevesinde ayrımcılık yapılmadan konunun masaya yatırılmasını istedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yaptığı konuşmada, Türenç’in dile getirdiği sorunlarda haklı olduğunu belirterek, basın ve ifade özgürlüğünün yanı sıra Anayasanın da askıya alındığını söyledi.

Medyanın bugün 9 temel sorunu olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bunları şöyle sıraladı:

"Birinci sorun medya patronları iktidarın baskısı altında. İkinci sorun Basın İlan Kurumu’nun iktidarın beğenmediği medya kuruluşlarını cezalandırma yöntemini uygulaması. Üçüncü sorun RTÜK’ün televizyonlara baskı aracı olarak kullanılması. Dördüncü sorun, yargı yoluyla gazeteciler cezalandırılıyor, evleri basılıyor, gözaltına alınıyor, bir de yargı doğru habere yasak getirme aracı olarak kullanılıyor. Beşinci sorun Basın İlan Kurumu şişirilmiş tirajlara göre resmi ilan dağıtıyor ve devlet soyuluyor. Bu soygunu göz yumanların bu soygunun ortaklarıdır. Fuat Oktay da duysun. Altıncı sorun kamu kurumlarının reklamları Saray’ın talimatıyla havuz medyasına aktarılıyor. Yedinci sorun TRT, bağımsız yayın yapmıyor. 15 Temmuz sonrası Saray’da yapılan toplantıda ben şikayet edince bir kez TRT’ye çıkabildim, bir daha çıkarılmadım. Sekizinci sorun gazetecilere yönelik fiili saldırılar. Bu yaralama, tehdit ve silah kullanma şeklinde yaşandı, iktidara yakın odakların kulaklarına fısıldanarak yapılıyor, saldırganlar ya serbest kalıyor ya da takibe bile alınmıyor. Dokuzuncu sorun, iktidara destek verirsen bu sorunlarla karşılaşmıyorsun. Reklam yağıyor ve iyi para kazanıyorsun.”

İktidarın kontrolündeki medyanın kamuoyu oluşturamadığını, gazetelerin satmadığını ve televizyonların izlenmediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bu gazetelerin manşetleri Saray’da atılıp gönderiliyor” dedi. 

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin bu sorunlardan kurtulacağını belirterek, “Otoriter bir yönetim ilk kez demokratik bir yolla gönderilecektir. İktidar süresini uzatmak için sosyal medya için yeni RTÜK’ler kurabilir ama, Anadolu’da ‘Zalimin zulmü artsın ki gitmesi çabuk olsun’ derler. Tren raydan çıktı, bunlar gidecek” diye konuştu.

Toplantıya, Basın Konseyi önceki Başkanı Oktay Ekşi, aralarında TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk’un da bulunduğu Yüksek Kurul üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyar, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, milletvekilleri ve İzmir medyasından çok sayıda basın mensubu katıldı.

(Basın Konseyi)