Basın Konseyi 34. yaşını 'uzaktan' kutladı...

Basın Konseyi 34. yaşını 'uzaktan' kutladı...

8 Şubat 2021 Pazartesi  |   iyi

Basın Konseyi, 34’üncü kuruluş yıldönümünü kutladı. Her yıl İstanbul’da düzenlenen geleneksel kuruluş yıl dönümü gecesi, bu yıl pandemi önlemleri nedeniyle video konferansla gerçekleştirildi.  

Basın Konseyi ve Basın Konseyi Dayanışma, Geliştirme Vakfı’nın yanı sıra çeşitli illerden ve yurt dışından katılanların da bulunduğu çok sayıda üyesi ile gazeteci cemiyetleri, dernekleri başkanlarının da katıldığı kutlama, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’in açış konuşmasıyla başladı.

Türenç, halkın haber alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğüne yönelik yaptıkları faaliyetlerini anlatırken, Basın Konseyi’nin gazetecilik mesleğinin etik açıdan yaşatılması ve saygınlığının devam etmesi için var gücüyle çalıştığını söyledi. Türenç, “İfade ve basın özgürlüğünün var olması için önümüze çekilen setlere meydan okurcasına var olduğumuzu bildirmek için her platformda, her alanda varlığımızı sürdürüyoruz. Basın Konseyi, özgür habercilik hakkının yaşatılması için var. Eleştirel, sorgulayan bakışın egemen olması için var. Sadece özgürlükler değil tabi, mesleğin etik açıdan da yaşatılması, problemlerin haberciliğin etik kuraları açısından mesleğin saygınlığının devam etmesi için de mücadelemiz devam ediyor” dedi.  

Bugün ülkede özgürlüklerin tehdit altında olduğunu; halkın haber alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğünün hiçbir dönemde olmadığı kadar daraltıldığını belirten Pınar Türenç, özerk olması gereken RTÜK’e de “Emir bizim için önemli” diyen kişinin ikinci kez başkan seçildiğini söyledi. Türenç, RTÜK’ün Halk TV ve TELE 1’e verdiği ekran karartma cezalarına karşı Basın Konseyi’nin davalar açtığını ve bunların kazanılmakta olduğunu da söyledi.  

Bugün gelinen ortamda ifade ve basın özgürlüğü ihlallerinin çığ gibi çoğalmasının yanında, gazetecilere tehditler ve fiili saldırıların arttığını, buna karşın saldırganların korunduğunu kaydeden Pınar Türenç, iktidarın  ‘Senin medyan, benim medyam’ ayrımı yaptığını, “Senin medyana saldırı olursa önemsemem” anlayışının var olduğunu söyledi. Türenç, “Nefes alamadığımız bu dönem, elbette mücadele ile geçecek. Demokrasiye, özgürlüklere kavuşma hayalimiz var. Demokrasi ışığı tünelin ucunda, çıkış yakındır” diyerek konuşmasını tamamladı.

Basın Konseyi Yüksek Kurul Okur Temsilcisi ve TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk da , son dönemlerin bir analizini de yaptığı konuşmasında, ulusal yayınların yanı sıra yerel medyadan da gelen şikayetleri Yüksek Kurul’un ince eleyip sık dokuyarak verdiği kararlarla, Basın Konseyi’nin medyanın en önemli ve itibarlı bir kurumu olduğunu kanıtladığını söyledi.  

Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu, demokrasi ve hukuksal açıdan değerlendiren Cindoruk,  demokrasinin ortadan kalktığını ve bir ‘ara rejim’ yaşandığını kaydetti. Cindoruk, bir kişinin aynı zamanda  cumhurbaşkanı, parti başkanı ve başkomutan olduğunu, il başkanlarıyla yaptığı toplantıların bile televizyonlarda baştan sona canlı olarak yayınlandığını hatırlatarak, bunu Kuzey Kore modeline kayış olarak nitelendirdi.  

''Milli mücadeleyi yapanların kılıç hakkıyla kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetiminin parlamenter rejim olduğunu” vurgulayan Cindoruk, ‘güçlendirilmiş parlamenter rejim’ ifadesini de yanlış bulduğunu, parlamenter rejimin zaten kendi içinde güçlü olduğunu savundu. Cindoruk, “Parlamenter rejim milli mücadeleyi verenlerin kılıç hakkıyla kurduğu rejimdir. Feryadım dikkate alınmalı. Bu, siyaset içinden gelen bir hukukçunun, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının feryadıdır. Türkiye’nin kaybettiği sadece parlamenter rejim değil, demokrasidir. Bu feryat duyulmalıdır ” dedi.

Basın Konseyi Onursal Başkanı Oktay Ekşi, kuruluşundan bu yana içinde olduğu ve uzun süre başkanlığını yaptığı Basın Konseyi'nin  bugünkü durumundan memnuniyet duyduğunu söyledi. Ekşi, kuruluş ilkelerine sahip çıktığı ve bu ilkelerden taviz vermeden başarılı çalışmalar yaptığı için Başkan Pınar Türenç’e teşekkür etti.

Bugün içinde bulunulan dönemde, Cumhuriyet döneminde kurulmuş ve tahrip edilmemiş hiçbir kurumun kalmadığını  söyleyen Oktay Ekşi, “Türkiye Cumhuriyeti kurumları tahrip edildi. Yeni dönemde bu kurumlar aslına uygun yeniden kurulmalıdır” dedi. 

İstanbul Barosu Temsilcisi ve Basın Konseyi Yüksek Kurulu üyesi Nazan Moroğlu da bugün, şeri hükümlerin Resmi Gazete’de yayınlandığı ülke durumuna gelindiğini belirtiği konuşmasında, “Cumhuriyetin temelleri sağlam ama karşı devrimi de uzunca süredir yaşıyoruz. Ülkede demokrasi yaşanmıyor. Boğaziçili öğrencilere yapılanlar bize Türkiye’de işkence geri mi geliyor diye düşündürdü” dedi.

(Basın Konseyi)