Başımız neden ağrır?

Başımız neden ağrır?

23 Ocak 2021 Cumartesi  |   Serbest Kürsü

Halil Ocaklı (halilocakli@yahoo.com)

Ayurveda, iyileştirmenin dışarıdan içeri yönlü olmaktan çok içeriden dışarı yönlü olduğu savunan antik Hint sağlık felsefesidir. Ayurveda'nın en özel yanı insan bedenini, bilincini ve düşünce dünyasını tek bir "işlevsel birim" olarak benimsemesidir. "Bütünsel sağlık" olarak bilinen bu fenomen aynı zamanda beden, duygu, bilinç, vicdan ve akılda içten dışa doyurucu bir uyum yaratır. 

Ayurveda, bireye fabrika ayarlarının farkına varmasına yardımcı olarak, içsel dengeyi yeniden sağlamaya destek olabilecek bazı öneriler sunar. Ana amaç, bütüncül sağlığı sürdürülebilir bir biçimde yeniden kurmak ve sürdürmektir. 

Ne yazık ki çoğu zaman emanet edilen bedenimizi koruyamıyor, yaşam ve beslenme biçimindeki seçimlerimizle biyoenerjimizi kendimiz bozuyoruz. Sağlığı korumak için önce içimizdeki dengeleri koruyabilmemiz öneriliyor. 

Ayurveda'ya göre bu bağlamda 3 temel enerji yaşamsal önem taşır: 

1-Kinetik enerji (Hareket-Vata) 

2-Termal enerji (Isı-Pitta) 

3-Potansiyel enerji (Durağan-Kapha) 

Kişi, sanki başını sıkıyorlarmış gibi, alnında, başın arkasında ve yanlarında baskılanma hisseder. Sinir sistemiyle bütünleşik işleyen damar ve kas sistemleri bu baskıdan etkilenir. Baş ağrısına yol açan nedenlerden biri işte bu gerilimlerin sinüs boşluğunda yarattığı basınçtır.  

Ayurveda'ya göre baş ağrısı ve türevi rahatsızlıklar genellikle kinetik (hareket) enerjinin dengesizleşmesine bağlıdır. Bu sorun, kinetik enerjisi titrek olan aşırı hareketli kişilerde daha yaygın görülür. Bu kişiler sıklıkla coğrafi konum ve rakım değiştiriyor olabilirler. 

Bu açıdan baktığımızda kendisi aşırı hareketli olmasa bile, kişi rüzgârdan, klimadan, saç kurutma makinesinden, taşıtın açık penceresinden giren havadan olumsuz etkilenebilir. Üflenen havanın yarattığı hızlı devinim, kinetik enerjiyi bozan faktörlerle aynı formatta değerlendirilir. Bu aktivitelerin sinüslerde oluşturduğu basınç, baş ağrılarının birinci kök nedendir.  

İkinci kök neden ise, toksik izlenim ve düşünceleri sorgulamadan benimsenin yaşattığı zihinsel huzursuzluktur. Sindirimi zor olan toksik izlenim ve düşünceler, bilinç aygıtında tıkanmalara ve aşırı düşünsel hareketliliğe yola açar. 

Şöyle ki; duyu kanallarımızla dış ortamlardan derlenen veriler önce ön bilinçte bilişsel olarak işlenerek bilgiye dönüştürülür. Ardından bilgiler önem düzeyine göre gruplandırılır, önemsizler elenirken önemliler ilgili bellek raflarına yerleştirilir. Ancak kinetik dengesizlik dış girdilerden elde edilen duyusal verilerin sindirim süreci sırasında eksik işlem görmesine yol açar.  

Şöyle bir karşılaştırma uygun olacaktır: Mide özsuyu yüksek asidik olan kişinin sindirim sistemi, yiyecekleri hızlıca sindirmeye çalışır ancak gerçekte tam sindirmeden bağırsak sistemine aktarır. Midedeki yoğun asit yiyecekleri yakar, besin değerleri niteliksizleşir, beslenme yetersiz kalır, böylece çeşitli sağlık sorunlarına alan açılmış olur. 

Veri sindirimi süreci de aynen böyle işler. Aşırı zihinsel hareketlilik, duyusal verilerin hızlı ve eksik sindirilmesine yol açar. Veriler sindirilip hızlıca bilgiye dönüştürüldüğünde, hangi bilginin bellekte hangi dosyada saklanacağı sorunu gerilimli bir durum yaratır. Ayrıca, söylemek istediğimiz ama söyleyemediğimiz sözler biriktikçe de zihinsel karışıklık ve gerginlik artar. 

Öte yandan, başka kişiler tarafından aktarılan bilgiler ve düşünceler de dış ortam verisi gibi işleme alınır. Oysa bazı bilgiler, düşünceler ve izlenimler toksik özelliklere sahip olabilir ve biz bunları sorgulamadan kaydediyor olabiliriz. 

Ayurveda, aşırı fiziksel ve zihinsel hareketliliğe bağlı olarak beliren baş ağrılarına karşı, her tür üflenen havaya ve rüzgara karşı korunmayı, Yoga ve meditasyon yapmayı, bir de başa ısıtılmış zeytinyağıyla masaj uygulamayı önerir.  

Sızma zeytinyağı benmari (*) yöntemiyle ısıtılabilir. Bilindiği üzere, coğrafyamızın mucizesi zeytinyağı, saçlara ve saç derisini de iyi gelir. Haftada 2-3 kez uygulanabilir. Yağın çekmesi için bone takıp 20 dakika bekleyip, ardından duşa girilebilir.

(*) Bir kabı kaynar suya oturtmak yolu ile içindekini ısıtma veya eritme yöntemi.

Etiketler:  Ayurveda