Barış anlaşmasının maddeleri

Barış anlaşmasının maddeleri

10 Kasım 2020 Salı  |   Günlük

Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya, Dağlık Karabağ ve çevresinde çatışmaların sonlanmasına dair bir anlaşma imzaladı. 

Anlaşma kapsamında Ermenistan Dağlık Karabağ etrafındaki topraklardaki işgalini sonlandıracak, Dağlık Karabağ'da ise iki taraf elindeki toprakları kontrol etmeye devam edecek. 

Ermenistan'dan Dağlık Karabağ'a ve Nahçıvan'dan Azerbaycan'a birer koridor açılacak, bölgeye Rus barış gücü konuşlanacak.

Ermenistan'ın işgal ettiği topraklardan çekilmesine paralel olarak Rus barış gücü beş yıllığına bölgeye konuşlanacak, tarafların itiraz etmemesi durumunda beş yıl daha kalacak. 

İşgal altındaki Azerbaycan topraklarından Kelbecer 15 Kasım, Ağdam 20 Kasım, Laçin ise 1 Aralık'a kadar Azerbaycan'a teslim edilecek. 

Ermenistan, Kelbecer'i ve Laçin bölgesini Ermenistan arasında bir bağlantı sağlayacak ancak Şuşi'ye dokunmayacak 5 km genişliğinde bir koridor bırakarak Azerbaycan'a iade edecek. Önümüzdeki üç yıl içinde, başkent Hankenti'ni (Stepanakert) Ermenistan'a bağlayacak olan Laçin koridoru üzerinden, bu yolu kontrol edecek barış güçlerinin daha fazla konuşlandırılması için yeni bir yol inşa edilecek. Azerbaycan Cumhuriyeti, insanların, araçların ve malların Laçin koridoru boyunca ikili yönlü hareketlerinin güvenliğini garanti edecek. 

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, anlaşmanın beşinci maddesi kapsamında bölgede hem Rus hem de Türk askerlerinin barış gücü görevinde bulunacağını, Türkiye'nin resmen bu bölgenin geleceği ve ateşkeste rol oynayacağını söyledi. 

İmzalanan anlaşmada Türk askerlerine dair bir ifade bulunmuyor. 

Fakat Aliyev, Türk askerlerinin ateşkesi gözlemlemek için kurulacak bir merkezde bulunacağını belirtti. 

Dağlık Karabağ ve çevresinde yerlerinden edilmiş siviller, BM Sığınmacılar Yüksek Komiserliği gözetiminde evlerine geri dönecek. 

Anlaşma kapsamında esirler karşılıklı olarak takas edilecek. 

Rusya Savunma Bakanlığı bölgeye 1.960 asker gönderileceğini duyurdu.


Yerinden edilmiş kişiler ve mülteciler, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği gözetiminde Dağlık Karabağ ve çevresindeki bölgelere geri dönebilecek. 

Savaş esirleri ve diğer tutuklular takas edilecek.

(BBC Türkçe, TürkRus.Com) 

Etiketler:  Kafkasya