'Bana Türkiye'yi anlatıyor'

'Bana Türkiye'yi anlatıyor'

26 Ağustos 2019 Pazartesi  |   MG Özel

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in uzun süredir sözcülüğünü yapan Dmitriy Peskov, Türkiye’de de yakından tanınıyor. Putin’in “sağ kolu” diyebileceğimiz Peskov, resmi görüşmelerde tercümanlık yapacak kadar mükemmel Türkçe konuşuyor. Peskov’un eşi Tatyana Navka da özellikle spor ve gösteri dünyasında bir hayli ünlü. Buz pateninde Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonlukları bulunan Navka 2015 yılında Peskov’la evlendi. 

Navka, kısa süre önce Antalya'da, Rus edebiyatının kurucusu olarak kabul edilen Aleksandr Puşkin'in ünlü "Ruslan ve Lyudmila" eserden uyarlanan ve artistik patinajla müziği çarpıcı bir kurguyla birleştiren “Navka Show”la Türk seyircisinin karşısına da çıktı. 

Navka Medya Günlüğü'nün sorularını yanıtlarken şovunu, Türkiye ile ilgili izlenimlerini ve eşinin Türkiye’ye olan ilgisini anlattı:

- Antalya'daki izleyicilerin sanata ilgisini nasıl buldunuz? 

- Müzikalimizi başarıyla sahneledik. Bir anlamda Antalya'ya Rus masal dünyasını armağan etmiş olduk. Antalya Belediye Başkanı da izleyiciler arasındaydı. Rusya dahil eski Sovyet coğrafyasından gelen çok sayıda turist, oraya yerleşenler ve tabii ki çok sayıda Türk konuğumuz vardı. Şovumuzun Türklerin çok hoşuna gittiğini düşünüyorum. Bence, sıcak Antalya'da buzlu müzikal şovu izlerken adeta kışı yaşıyormuş gibi oldular, kendilerini eserin ve olayların içinde buldular. Programın ardından çok sayıda Türk vatandaşları bana ve ekibime şükranları iletti. Türkiye'nin başka büyük kentlerinde de sahne almayı planlıyoruz. İnanıyoruz ki tüm Türkiye bizim bu muhteşem sahnemizi beğeniyle izleyecek. Antalya'da bu atmosferi kendi gözlerimle gördüm.  
 

 

- Türklerin Rus edebiyatına, kültürüne ve sanatına olan ilgisini nasıl buldunuz? 

- Türkler, Puşkin'i çok iyi biliyor. Aslında gördüğüm kadarıyla sadece Puşkin'i değil, tüm Rus klasik yazar ve şairlerini okuyorlar. Tabii ki takdir ettim. Belki bu yüzden “Ruslan ve Lyudmila” şovumuza büyük ilgi gösterdiler. Bugün Rus-Türk kültürel ilişkilerinin artırılması da çok önemli. Hem Rusya hem de Türkiye'de yapılan böyle sanat etkinlikleri ikili ilişkilerin artırılması için bence muazzam rol oynuyor. Bu gösterimizin de ikili kültürel ilişkilerin artırılmasında önemli katkıda bulunmasından son derece memnunum.  

- Eşiniz Türkolog. Onun Türkiye uzmanı olması eve yansıyor mu? 

- Tabii ki. Eşim çok iyi Türkçe biliyor. Onun sayesinde Türkiye ve Türk kültürü hakkında bilgi sahibi olmaya başladım. O bana sık sık Türkiye'yi anlatıyor. Eşim Türk mutfağını çok seviyor. Ben de seviyorum. Mesela evimizde sürekli Türk kahvesi pişer çünkü ikimiz de çok seviyoruz. Hatta diyebilirim ki, Türk kahvesinin nefis kokusu evimizi süslüyor. Zaten geçen yıl ve bu yıl ailece Türkiye'deydik. Ben genelde yazın sürekli olarak Türkiye'de kalıyorum. Özellikle Bodrum'u çok beğeniyorum. İstanbul da zengin tarihi ve eserleri olan muhteşem bir kent. Henüz gitme fırsatı bulamadığım Marmaris'i çok merak ediyorum. Herkes övüyor. Sanırım bir gün oraya da yolumuz düşecek. 

Fuad Seferov, Moskova