'Bak Avusturya küçücük'

'Bak Avusturya küçücük'

20 Haziran 2020 Cumartesi  |   Günlük

Rusya’da, Devlet Başkanı Vladimir Putin'e 2036 yılına kadar iktidarda kalabilmenin yolunu açacak 1 Temmuz anayasa değişiklikleri referandumuyla ilgili bir reklam filmi Avusturya’nın tepkisini çekti. 

Olimpiyat şampiyonu ünlü buz patenci Yevgeniy Pluşenko ile sunucu eşi Yana Rudovskaya ile oğulları Aleksandr’ın rol aldığı film Rus kanallarında kısa süre önce yayına girdi. Filmde Rudovskaya, dünya küresinin başında oğluna, “Saşa’cığım, ülkemizin nerede olduğunu biliyor musun” diye soruyor.  

Rudovskaya, “Evet, biliyorum işte..” yanıtını alınca, “Bak (Rusya) ne kadar büyük, bizimle karşılaştırıldığında Avusturya ne kadar küçük…” diyerek iki ülkeyi yüz ölçümü açısından karşılaştırıyor. 

Filmin devamında Rudovskaya, “Hepimiz ülkemizde yaşıyor, çalışıyor, çocuklarımıza bakıyoruz. Hepimizin hakları var. Bu haklar anayasa adı verilen bir kitapçıkta yazılı” diyor ve lafı 1 Temmuz’da yapılacak anayasa değişiklikleriyle ilgili oylamaya getiriyor. Doğrudan söylemese de filmin asıl amacı, anayasa değişiklerinin propagandasını yapmak, dolayısıyla kabul edilmesini sağlamak.

Ancak reklamda Avusturya'nın "küçümsenmesi" tepki çekti.

Avusturya’da yayınlanan Kurier gazetesi, “Ne kadar küçük… Putin Avusturya ile anayasa referandumunun reklamını yapıyor” diye yazdı. 

Gazete, Rusya’daki muhalefetin de, iki ülke arasındaki refah farkına vurgu yaparak karşılaştırmaya tepki gösterdiğini yazdı. 

Ünlü muhalif Mihail Hodorkovski de, Twitter hesabından reklam filmini paylaştı ve alaycı bir dille “ Saşa’cığım bak vatanımız ne kadar büyük. Avusturya’dan 200 kat büyük. Ama bizde asgari ücret  onlardan 10 kat az. İnsanlar yoksulluk içinde yaşamaya devam etsin istiyorsan Putin’in 2036’ya kadar iktidarda kalması için oy kullan...” diye yazdı.

1 Temmuz'da halkın oyuna sunulacak anayasa değişiklikleri kabul edilirse, görev süresi 2024 yılında dolan ve şu andaki anayasaya göre bir daha aday olma hakkı bulunmayan Putin'e 2036'ya kadar iktidarda kalabilme yolu açılacak.