Bağışıklığı güçlendirmenin yolları

Bağışıklığı güçlendirmenin yolları

12 Aralık 2020 Cumartesi  |   Serbest Kürsü

Halil Ocaklı (halilocakli@yahoo.com)

Küresel bir salgında vaka patlaması yaşadığımız bugünlerde, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak her zamankinden daha değerli. 

Antik çağlardan ulaşan bir sağlık bilgeliği olan Ayurveda'ya göre, günlük seçimlerimiz bağışıklık sağlığımızın tüm alanlarında etki yaratır. Bağışıklık mekanizması yaşam, düşünme ve beslenme biçimi seçimlerimizle bağlantılı olarak, her bünyenin bütünsel özgünlüğü içinde çalışır.  

Ayurveda'ya göre vücudun direnç kapasitesi temiz beslenme, doğayla uyumlu yaşam biçimi, yeterli uyku ve uygun egzersiz yoluyla güçlendirilebilir. 

Dünyanın en eski doğal sağlık modellerinden olan Ayurveda'dan günümüze uyarlanan 12 ipucu aşağıda sunulmakta: 

1. Birincisi ve en önemlisi, kişi doğanın ritimleriyle olan ilişkisini gözden geçirmelidir. Akşam karanlığında doğa tüm bileşenleriyle birlikte dinlemeye çekilir ve kendini onarmaya başlar. Doğanın dinlenme dönemi, insanın da dinleme ve kendini onarma dönemidir. Doğanın bu döngülerini görmezden gelen ve uyumlu yaşamayanların doku onarım süreci eksik kalır. Beden kimyasalları olağan ritminde akışamaz, içsel gerilime ve sağlık sıkıntılarına yol açabilir. Huzurlu bir gece ve enerjik bir gün için, saat 21:00'de sakinliğe çekilmek, saat 22:00 olmadan yatağa geçmek önerilir. 

2. Vücudun gereksinim duyduğu enerjiyi sağlamak için, öğünlük olarak "sade tereyağı" ile taze hazırlanmış sıcak tencere yemekleri tüketmek kritik önem taşır. Hücre onarımı için gereken ideal enerjiyi sağlamak üzere taze ve temiz yiyecekler tüketmeliyiz. Bir narın tanelerinden bir tanesi bile çürümüşse, o nardan alabileceğimiz besin değeri kalmamış demektir. Kalorileri sayarak değil, taze sebzelerle pişirilmiş öğünlük yemekler yiyerek, hem taze-temiz enerji sağlarız hem de kiloları dengeleyebiliriz. 

3. Karbonhidratların yapı taşı olan glikozun sindirimi, ağızdaki tükürük enzimleriyle buluşunca başlar ve bağırsaklarda devam eder. Özellikle patates, pirinç, fasulye, kepek, makarna ve tüm tahıl ürünleri başta olmak üzere, sebze, meyve ve süt ürünleri de ağızda sıvı hale gelene kadar çiğnenmelidir. 

4. Organizmanın sorunsuz işleyişini sağlamak için boşaltım sisteminin düzenli çalışmasının sağlamak önemlidir. Ayurveda'ya göre her gün aynı saatte ve tercihen sabahları klozete oturmak, son derece yararlı bir tuvalet ziyareti rutini oluşturacaktır.  

5. Zeytinyağı, hindistancevizi yağı, kavrulmamış kuruyemişlerden alınan yağlar (fındık yağı, ayçiçeği yağı ceviz yağı vb) masumdur ancak et ve türevi yağları azaltılmalıdır. Hayvansal yağdan alınan protein, o hayvan tarafından kendi bedenine iyi gelecek formatta işlenmiştir. Bu yüzden, kullanılmış ikinci el protein gibidir ve insanlar için yararlı değildir.  

6. Her insanın biyoenerji tipi, genetiği, yaşam ve beslenme biçimi farklıdır. Hekime danışmadan moda diyetler uygulamak sakıncalı olabilir. Başkasında işe yarayan bir diyet, sizin için uygun olmayabilir. "Az yiyin, sık yiyin" diyen diyetlere güvenmeyelim. Küçük ara öğünler sadece kısa süreli kilo verilmesini sağlar fakat insülin dengesini de bozabilir.  

7. Yemekten sonra uzanmak ya da uyumak, çalışmaya başlayan sindirim düzenini park etmek anlamına gelir. Bacakları uzatarak oturmak tamam ama tam uzanmak ya da uyumak metabolik atıkların atılımı açısından risklidir. 

8. Kök zencefil iyi bir ısıtıcı ve kan temizleyicidir. Midede ülser, gastrit benzeri sorunlar yoksa kışın ölçülü olarak çay ve yemeklerde kullanılabilir. 

9. Düzenli egzersiz yapmak, fazla kilolarla baş etmenin ektin yollarından biridir. Ani bir kararla hemen sabahları koşmaya başlamak yerine yoga ile başlamak daha akılcı bir seçenek olabilir. Sabahları yoga yapanların daha pozitif ve mutlu insanlar olduğunu yakından biliyorum. 

10. Bir eylemi diğerine ekleyerek egzersiz alışkanlığı edinebiliriz. Örneğin her sabah dişleri fırçaladıktan sonra 3 mekik çekebiliriz. Diş fırçalamayla ilişkilendirmiş olduğumuz mekik egzersizi zamanla alışkanlığa dönüşüyor, artık farkına bile varmadan sürdürüyoruz. Mekik çekmeye daha sonra örneğin 10 çömelme ya da 3 şınav ekleyebiliriz vb. 

11. Günlük koşturmaca içindeki kısa aralarda kontrollü nefes egzersizleri (Pranayama) uygulamak kişiyi dinlendirir. Pranayama metabolizmayı optimize eder, kan dolaşımına daha fazla oksijen salar, düşünsel uyanıklığı uyarır, bağışıklık sistemini güçlendirir. 

12. Kilo vermeye çalışırken yapılacak "en son" şey, zayıflama hapı veya iksiri adı altında umut tacirlerince satılan kimyasalları kullanmaktır. Ciddi sağlık sorunlarıyla uğraşmak istemiyorsanız, lütfen kullanmadan önce hekiminizle görüşünüz...