Babalar ve oğullar

Babalar ve oğullar

24 Haziran 2020 Çarşamba  |   Mentor

Kimse karnından konuşmasın, açık ve net: Ali Koç bu işi beceremedi, becerme şansı da yok... 

Eğer zengin olmasa, para vermese finansal konularda da ilerleme sağlaması mümkün değildi. Ne yönetimi ne de kendisi daha iyisini yapabilir mi, endişeliyim çünkü hepsi ağzında gümüş kaşıkla doğmuş, gerçek yaşamı ve dünyayı tanımayan, yaşamdaki başarıları babalarının oğlu olmaktan öteye gitmeyen insanlar. 

Obradoviç konusunda da yönetimi % 100 suçlu buluyorum. Ali Koç başkan olunca peş peşe gelen başarısızlıklar, asla yaşanmayan art arda yenilgiler ve nihayet Obradoviç'in ayrılması tesadüf olmayacak kadar üst üste gelen olaylar. 

Futboldaki başarısız ve vizyonsuz hallerini basketbola bulaştırdılar. 

Bir takım dedikodular duydum Obradoviç'in idmanına yeni hoca adaylarının getirildiğine dair. O gün kızmıştım, bugün doğru olma ihtimali olduğunu düşünüyorum. 

Kim bilir neler oldu?

Semih Özsoy oyuncuları mı azarladı, Melih'e Obra'nın üzerinde pozisyon mu verdiler bilmiyorum, her şey olmuş olabilir. Vizyonu Emre ve Volkan olan bir yönetimden bunlar beklenebilir, olma ve yaşanma olasılığı vardır. 

Tahir Karapınar'ı Emre ve Volkan tiyatrosunda eğlencelik eden zihniyetin Obradoviç'i de Semih Özsoy'a veya başkasına yem ettiği düşünmek yanlış olmaz.  

Finans yönetimi başarılı diyoruz ama o bile değil… Fenerbahçe ve Galatasaray kadro maliyetleri arasında sadece % 20 fark var. Oysa bırakın kadro kalitesini, Galatasaray sayısal olarak bile kadrosunda bizden çok daha fazla oyuncu bulunduruyor. Eğer gerçekten başkanın hikâyeleri doğru olsaydı bugün kadronun maliyeti bu sportif başarı düşünüldüğünde 200 milyon lira civarında olmalıydı. 2 yıldır bizim üstümüzdeki kulüpler çok daha ucuza bunu yapıyor. Hadi ilk yıl neyse ama 2. yıl 450 milyon TL’lik bir oyuncu gideri açık beceriksizlik. 

Eskiden “Azizciler” vardı, şimdi ise “Aliciler”, bir de onlarla uğraşıyoruz. Eğer sadece Fenerbahçe diyemiyorsanız gidin Aziz Yıldırım veya Ali Koç sizi evlat edinsin ama Fenerbahçe'den uzak durun. 

Başkan ve yönetimi 2 yıldır hayal satıyor, artık tükendiler. Son bir şansları var, o da son 1 yıl. O 1 yılda da başarısız olacakları kesin gibi, benim hiç umudum yok. Başarısızlıkları neredeyse % 100 garanti ve çok eleştirdiğim Aziz Yıldırım döneminde bile böyle bir şey yazmadım. Eğer son yılı da rezil edip tekrar seçileceğini düşüyorsa Ali Koç Harvard diplomasını göstersin, gerçek mi diye bakalım!  

Burası Fenerbahçe, Ali Koç mecburiyetti ama asla vazgeçilmez değildir ve o olmazsa Murat Ülker olur, Ferit Şahenk olur, Acun Ilıcalı olur, Filiz Şahenk olur, Fikret Öztürk olur, Ahmet Özokur olur, Ahmet Çalık olur, Murat Vargı olur, başkası olur ama biri olur. Burası Fenerbahçe, Ali Koç'a babasının aldığı bir oyuncak değil, ya son yılında başarı gelir ya da topunu alıp babasının yanına gider.