Avrupa Süper Ligi ve Fenerbahçe

Avrupa Süper Ligi ve Fenerbahçe

19 Nisan 2021 Pazartesi  |   Mentor

Mentor

12 takımın kurduğu Avrupa Süper Ligi (ASL) veya UEFA Şampiyonlar Ligi'nin (ŞL) yeni formatı... Hangisi olacak?..

UEFA 2024'den sonra Şampiyonlar Ligi'ni 36 takımla oynatmak için karar aldı; detaylar henüz belli değil yani 36 takımın nasıl seçileceği net değil. Ya 32 takım doğrudan takımlara ait UEFA puanına göre seçilecek ya da 5 büyük lige 16 takımı verip kalan 16 için ön eleme oynatacaklar. (4 takım ise lig yönetimi tarafından seçilecek)

ASL ise 20 takım olmayı umuyor, 15 kurucu üyenin dışında kalanlar lig performanslarına göre seçilecek gibi görünüyor. 

UEFA hemen "men" tehdidinde bulundu ama Avrupa Birliği'nin (AB) "çalışma özgürlüğüne" ilişkin kararları ve "Bosman Kuralları" göz önüne alındığında  bunun ne kadar hukuki olduğu gelecek günlerde ortaya çıkacak çünkü ASL takımları hemen dava restine başvurdu. Önümüzde yasal olarak bir Euroleague örneği de var, FIBA'nın tehditleri işe yaramadı. 

Ne olursa olsun her iki alternatifte de Türk takımları için çok iyi bir ŞL geleceği görünmüyor; ilk 32 arasında Türk takımı yok, ASL'ye herhangi bir Türk takımının alınması oldukça zor. 

Her şeyden önce söylemek lazım ASL'ye kurucu üye olmak için herhangi bir performans kriteri yok. 2 temel gösterge olur bence:

1-ASL'ye ekonomik olarak ne katacak?

2- ASL yönetimi ile ilişkiler. 

Birinciden başlarsak en çok mağaza cirosu olan, en çok kombine satan, en çok sosyal medya etkileşimi alan ve taraftar kaynaklı gelirlerde lider olan Fenerbahçe tartışmasız adaydır. 

Sonrası ise ilişki... Bu işin başını çeken Agnelli yani Fiat'ın sahibi Koç Holding'in ortağı Ali Koç'u Avrupa Kulüpler Birliği'ne (ECA) taşıyan adam. Eğer Türkiye'den bir kulüp olacaksa bu takımın Barcelona'nın sponsoru ve Agnelli'nin ortağı Ali Koç'un başkanlığını yaptığı Fenerbahçe olması çok normal. 

Böyle yazdım diye hemen "Fenerbahçe ASL'de" anlaşılmasın ama bir takım olursa o Fenerbahçe olur, bence bu çok net. 

Yalnız gelirlerinde artış olması ve zamanla dengeyi sağlaması mümkün görünse bile önümüzdeki 8-10 yıl ilk 10 dışında olacağı aşikar ve her yıl şampiyonluk parolası ile lige başlayan Fenerbahçe taraftarının bunu sindirmesi oldukça zor görünüyor ancak üst düzey taraftar bağlılığı bunu ortadan kaldırabilir. 

Benim şahsi fikrim böyle bir şansımız varsa kaçırmamalıyız. "Havuzdan çıkamazsınız, sahaya çıkmazsanız sonuçlarına katlanırsınız" diyen ve tek işlevi Fenerbahçe'ye karşı olmak olan futbol sistemini yıkmak ve bu çirkinlikten kurtulmak için çok büyük bir fırsattır bu. 

Eğer milyarda bir olanak varsa bile Fenerbahçe bunu sonuna kadar kullanıp ASL'ye dahil olmalı, bu kara gömlekli mafya düzenini geride bırakmalıdır. 

Etiketler:  Futbol