Avantaj hâlâ Galatasaray'da

Avantaj hâlâ Galatasaray'da

5 Kasım 2021 Cuma  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray her şeyin yolunda gittiği Avrupa serüveninde çok önemli bir maça çıkıyor, bu maçta alınacak bir galibiyet ile oldukça rahat bir sürece gireceğini biliyordu.  

Maçtan önce liderliğin ve gol yememiş olmanın verdiği motivasyon ile rüzgarın Galatasaray’ın arkasında olacağını bildiğim için galibiyet beklediğim bir maçın analizlerimi çıkarmaya hazırlanıyordum. Lokomotiv Moskova, hafife alınacak bir takım olmadığından maçın zorlu geçeceğini de az çok tahmin edebiliyordum. Hep beraber bu güzel maçın analizine bir bakalım istiyorum… 

Maçın kadrosunun bir gün önce açıklanmış olması, analiz olarak beni çok derin yerlere itse de, aşağı yukarı oynanacak olan oyun ile ilgili bir şeyler düşünmüştüm. Gazişehir maçında oynanan oyun, bu maçın kopyası olacaktı.  

Uygulanan 4-3-3 varyasyonu, Morutan’ın on numara pozisyonuna geçişi, oyunun temposunu tamamen değiştirdi. Lokomotiv Moskova ikinci bölge baskısını net yapan bir ekip olmasına rağmen, ilk yarı pozisyon bulamamış olmamaları takdir edilesi. Takımın, yavaş yavaş oyun temposu oturduğu gibi, kemik kadrosu da yavaş yavaş oturuyor.  

Bu haftaya gelene kadar hocanın kafasında kurduğu sistemden esintiler görüyoruz. Trabzonspor maçının ilk yarısında oynanan oyun, Lazio maçının tamamı, Randers maçının ikinci yarısı ve Kasımpaşa maçının ilk yarısı. Geçiş oyunu ve set hücumu konusunda ciddi gelişim olduğu aşikar.  

Takım, istatistiksel olarak yavaş yavaş ilerlerken bireysel performanslarda da ciddi artış var. Özellikle Marcao–Nelsson uyumu, her geçen gün etkisini gösteriyor. İki oyuncu da maç boyu beş hava topunun tamamını aldı, pas arasında ise %80 başarı yüzdesiyle oynadı.  

Önceki dönemlerde sarı-kırmızılılar, ciddi oranda maç içerisinde Muslera’ya dönerken, son iki maçtır bu sayı önemli seviyede azalmış. Göztepe maçında Galatasaray, tam 63 kere Muslera’ya dönmüş…. Bu sayı, diğer üç takımın toplamından fazla. 

Gazişehir maçında ise, 63 olan sayı, 9’a düşmüş… Ciddi bir değişimden söz ediyoruz. Alışık olduğumuz Fatih Terim sistemi bugün sahadaydı. Galatasaray son iki maçtır oyuna direkt rakibin birinci bölgesinden başlıyor.  

Bu durum, süreç içinde değişecektir. Birbiri ile oynamaya yavaş yavaş alışan, set hücumlarını daha rahat kuran, tek pasları ile pozisyona gitmeye çalışan bir Galatasaray vardı sahada. Oyundaki bu dominantlığın iki temel sebebi olduğunu düşünüyorum. Bunlar; 

1) Kenara yakın oynayan, serbest olarak forvet arkası oynayan Halil Dervişoğlu 

2) Merkezde dikine oynamaya daha alışık Olimpiu Morutan…

Bu iki isim ciddi oranda değişime sebep oluyor. Öyle ki, Sofiane Feghouli’nin de oyun içi üstünlüğünden bahsetmek gerekiyor. Boş alan koşularını zaman zaman doğru attığı için, çalışılmış olan organizasyonun meyvesi de gol ile geldi. İkinci yarı için rakip Moskova’nın daha sert bir şekilde yükleneceğini tahmin etmiştim.  

Ne yalan söyleyeyim temaslı oynadıklarını biliyordum da, bu kadarını da tahmin edemedim. Galatasaray’ın temposuna Moskova da aynı şekilde cevap verse de, sarı-kırmızılılar önde oynadığı için aynı cevabı veremedi.  

Bir maç içinde ne kadar pozisyon kaçabilir? Kaç tane pozisyona girebilirsiniz? Oyunun heyecanı, motivasyonu üst seviyede. On dakika içerisinde saydığım altı tane pozisyon var. Yenilen golden sonra da son on dakika içerisinde ciddi derecede net pozisyonlar, hızlı hücumlar, kontralar…  

Ek olarak belirtmeliyim ki, yan toptan yenilen ikinci gol. Bu durumun üstüne daha fazla çalışılmalı. Oyun geliştikçe üretkenlikle de ilgili gelişmeler yaşanacak. Galatasaray, son Avrupa performansını unutturup, alışık olduğu gibi oynadı.  

Namağlup devam etmek, dört maç sonunda yalnızca bir gol görmek ve bu sezon çıkılan her maçtan puan almak. Yeni jenerasyona rağmen Galatasaray’ın karnesi çok iyi görünüyor. Ben gruptan lider çıkacaklarını düşünüyorum.  

Lazio deplasmanda Marsilya ile berabere kalarak grupta dengelerin değişmemesini sağladı. 

Öte yandan bir diğer temsilcimiz Fenerbahçe, çok net bir oyunla ezici bir galibiyet aldı. Her iki temsilcimiz de yoluna kayıpsız devam ediyor. Ülke puanına ve birlik beraberliğe ihtiyacımız var. İnanıyorum, bu işin sonunu göreceğiz. Sizce, diğer maçlar neler getirecek?

Etiketler:  Futbol