Atıkların içinde yaşamak

Atıkların içinde yaşamak

23 Ağustos 2020 Pazar  |   MG Özel

Yazı ve fotoğraflar: Nurettin İğci 

Gittikçe zorlaşan ekonomik koşullar nedeniyle onların sayısı da giderek artıyor. O kadar çoklar ki, yollarda neredeyse adım başı karşılaşıyoruz, atık toplayıcılarıyla.

 Sayılarının 500 bini geçtiği belirtiliyor. Afganistan, Pakistan, Gürcistan, Romanya ve Suriye'den gelenler; oran olarak bizimkileri geçmiş durumda. Seher vaktinden gecenin körüne dek, girmedikleri cadde ile  sokak bırakmayarak; arabalarındaki koca koca çuvalları doldurmak için taban tepiyorlar.  
 

 

İçlerinde çocukluktan gençliğe doğru emin adımlarla yürüyenler de var, bu işi yapan anne babasıyla dolaşmak zorunda kalan küçük yaştakiler de.

 

 

Kimi can dostları bir atla birlikte çıkıyor atık avcılığına, kimi babasının kullandığı motorun arkasındaki çuvalda. Açlığını, birazdan doldurmak için yola koyulacağı çuvala oturarak bastıran da var; mola verildiğinde çöpte bulunan oyuncaklarla vakit geçiren de. 

 

 

Bazı ufaklıklar ise el arabalarında henüz bilemedikleri, zorunlu bir yolculuğa çıkıyor; uykuya yenik düştüklerinde de bu açık hava otellerinde konaklıyor.

 

  
Ve onların çoğunu; anne babaları gibi, o konteynır senin bu konteynır benim dolaşıp duracakları bir gelecek bekliyor...

Etiketler:  Nurettin İğci